Kırşehir'de yetiştirilen siyah alaca sığırlarda genetik parametre tahminleri
The estimation of genetic parameters for holstein cattle raised in Kirsehir
  1. Tez No: 535355
  2. Yazar: MURAT KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, İstatistik, Biotechnology, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Kırşehir ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'ne üye 389 işletmedeki Siyah Alaca sığırlara ait 2007-2017 yılları arasında tutulan 4589 adet süt verim kaydı kullanılmıştır. Süt verimi özelliklerinden 305 gün süt verimi (305 GSV), laktasyon süresi (LS) ve kuruda kalma süresine (KKS) ve bunlar üzerine buzağılama yılı, laktasyon sırası, buzağılama mevsimi, buzağılama yaşı ve işletme faktörlerinin etkileri belirlendi. Çalışmada 305 GSV, LS ve KKS ortalamaları sırasıyla 7350,5±30,70 kg, 398,2±1,61 gün ve 62,5±17,02 gün olarak hesaplanmıştır. Buzağılama yılı, laktasyon sırası, buzağılama mevsimi ve işletme büyüklüğünün 305 GSV ve LS üzerine etkileri istatistik olarak önemlidir (p0,05) olarak tespit edilmiştir. 305 GSV, LS ve KKS'ye ait kalıtım ve tekrarlanma dereceleri sırasıyla 0,23, 0,07 ve
Özet (Çeviri)
In this study, 4589 milk yield records of Holstein cows raised in 389 farms located in Kırşehir Cattle Breeders Association between 2007-2017 were used. Of milk yield characteristics, 305 days of milk yield (DMY), lactation lenght (LL) and dry period (DP), and effects of calving year, parity, calving season, calving age and farm size on these factors were determined. In present study, the overall mean of 305 DMY, LL and DP were calculated as 7350,5 ± 30,70 kg, 398,2 ± 1,61 days and 62,5 ± 17,02 days, respectively. Effects of calving year, parity, calving season and farm size on 305 DMY and LL were statically important (p0,05), but effects of parity and calving season on its were non important. Heritability and repeabilty for 305 DMY, LL and DP were determined as 0,23, 0,07 and