Polikistik over sendromu olan hastalarda kisspeptin düzeyinin normal popülasyon ile karşılaştırılması
Comparison of level of kisspeptin between patients with polycystic ovary syndrome and normal population
- Tez No: 535370
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TAMER EREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Polikistik Over Sendromu (PKOS), kronik anovulasyon ve oligo-amenore, ultrasonografide polikistik over morfolojisi (pkom) ve hiperandrojenizm bulguları ve hiperandrojenemi ile seyreden ve obezite, insülin direnci, infertilite, uzun vadede Tip 2 Diabetes Mellitus, kardiyovasküler hastalıklar ve endometrium kanseri gibi önemli klinik ve metabolik sonuçlara sebep olan, reprodüktif dönemde en sık görülen endokrin bozukluktur. Kisspeptinin, puberte ve ovulasyonun düzenlenmesinde rol aldığı, reprodüktif endokrin sistem başta olmak üzere birçok endokrin sistemde rol aldığı, hipotalamustan daha yukarı bir seviyede kontrol mekanizması olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, PKOS olan hastalarda kisspeptin düzeyinin normal popülasyon ile karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı konulan 67 olgu ve kontrol grubu için 67 sağlıklı kadın çalışmaya alındı. Serum örnekleri -80°C'de saklandı. Tüm olgulardan hiperandrojenizm bulguları sorgulandı. Tüm hastaların demografik bulguları ve açlık kan şekeri, açlık insülin düzeyi, HOMA indeksleri, LH, FSH, AMH, DHEAS ve total testosteron seviyeleri, vücut kitle indeksleri ölçüldü. Serum kisspeptin değerleri belirlendi. Sonuçların istatistiksel analizi, SPSS Version21 programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) is the most common endocrine disorder in the reproductive period, leading to significant clinical and metabolic consequences such as chronic anovulation and oligo-amenore, findings of hyperandrogenism and hyperandrogenemia, and which causes obesity, insulin resistance, infertility and Type 2 DM, cardiovascular diseases and endometrium cancer in long term. Kisspeptins may have a role in puberty and ovulation. Kisspeptins are thought to be a control mechanism at a upper level than the hypothalamus. In this study, we aimed to compare the serum level of kisspeptin between women with PCOS and healthy women. Material and Methods: In Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of Obstetrics, Istanbul University, 67 women with PCOS diagnosed according to Rotterdam criteria and 67 healthy women were included. Findings of hyperandrogenism, demographic findings and fasting blood glucose, fasting insulin level, HOMA index, LH, FSH, AMH, DHEAS and total testosterone levels and body mass index were determined. Serum kisspeptin levels were measured.