Hastaların radiyal arter çaplarının ultrasonografi ile ölçülerek uygun arter kanül çapının belirlenmesi ve doppler ultrasonografi ile allen testinin korelasyonunun araştırılması
Radial artery diameter measurement by ultrasonography for determination of proper cannula size and investigation of correlation between allen test and doppler ultrasonography
  1. Tez No: 535369
  2. Yazar: AYŞE SILA AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNİZ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Çalışmamızda radiyal arter kanülasyonu için uygun boyutlu kanülün belirlenmesi için radiyal arter çaplarının, hastaların yaşları, cinsiyetleri, boyları, kiloları, VKİ'leri ile ilişkisini, Allen testinin ulnar akımı gösterme konusunda yeterliliğini tespit etmeyi amaçladık. Materyal metod: Çalışmamıza ASA sınıfı I ve II, damarsal patalojisi olmayan, 18-60 yaş arası 500 hasta dâhil edildi. Hastalara sedasyon uygulanmadan nondominant ele Allen testi yapıldı. USG ile radiyal arter çapı ve ulnar arterde akım olup olmadığını ölçüldü. Ölçüm yaptığımız elin tenar sıcaklığı ve timpanik vücut sıcaklığı kaydedildi. Sonrasında hastalara anestezi indüksiyonu yapıldı. Entübasyondan 5 dk sonra USG ölçümleri tekrarlandı. Bulgular: Hastaların indüksiyon öncesi radiyal arter çapı ortalamasının (2.35±0.39mm), indüksiyon sonrasından (2.57±0.42mm) küçük olduğunu tespit ettik. İndüksiyon öncesinde 30 yaş altı hastaların radiyal arter çapları ortalamasının diğer yaş gruplarınınkinden küçük, indüksiyon sonrasında 30 yaş ve altı hasta grubunun radiyal arter çapı ortalamasının 31-40 yaş ve 51 yaş ve üstü hasta gruplarınınkinden küçük olduğunu gördük. VKİ gruplarına göre indüksiyon öncesinde zayıf ve normal hastaların radiyal arter çapı ortalamasının kilolu ve obezlerinkinden küçük, indüksiyon sonrasında zayıf hastaların radiyal arter çapı ortalamasının normal, kilolu ve obezlerinkinden küçük olduğunu gördük. İndüksiyon öncesinde ve sonrasında kadınların radiyal arter çapı ortalaması erkeklerinkinden, sigara içmeyenlerinki içenlerinkinden küçüktü. İndüksiyon öncesi ve sonrasında radiyal arter çapı ile yaş, boy, kilo ve vki arasında pozitif yönde korelasyon tespit ettik. İndüksiyon öncesi ulnar akım ile Allen testi arasında anlamlı ilişki bulamadık. Sonuç: Radiyal arter kanülasyonu için kanül boyutu belirlerken hastaların cinsiyeti, boyu, kilosu, VKİ, yaşı dikkate alınmalıdır. ASA sınıfı I ve II olan ve damarsal patolojisi bulunmayan hastalarda 20G kanül kullanılabilir. Allen testi, ulnar akımı göstermede yeterli değildir. Öncesinde Allen testi yapılmadan radiyal arter kanülasyonu yapılması yanlış kabul edilmeyebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: We aimed to investigate correlation of radial artery diameters with age, sex, height, weight, body mass index (BMI) in order to determine a suitable size cannula for radial artery cannulation and to assess the adequacy of the Allen test to evaluate ulnar flow via doppler ultrasonography. Material and methods: 500 patients with anesthesiologists (ASA) physical status I-II, were aged between 18-60 years and who had no history of vascular pathology were enrolled in this study. The Allen test was performed at the nondominant hand before sedation. We measured diameter of the radial artery and ulnar artery flow by using USG. The temperature of nondominant hand and tympanic temperature were measured during assessment. The measurments were repeated via USG, at 5 minutes after tracheal intubation. Results: The mean diameter of the radial artery was found smaller before (2.35 ± 0.39mm) than after (2.57 ± 0.42mm) induction of anesthesia. The mean diameter of the radial artery that measured before induction of anesthesia was found smaller in patients under 30 years old than other age of groups. The mean diameter of radial artery that measured after induction of anesthesia was found smaller in patients younger than 30 years rather than patients aged between 31-40 years and older than 51 years of age. The mean diameter of the radial artery that measured before induction of anesthesia was found smaller in normal and underweight patients than and obese and overweight patients. The mean diameter of radial artery that measured after induction of anesthesia was found smaller in underweight patients than normal, overweight and obese patients. The mean diameter of radial artery that measured before and after anesthesia were smaller in women and smokers than in men and non-smokers. We calculated correlations between radial arteries diameters and body mass index, height, weight and age of patients. We did not find any significant relationship between ulnar blood flow and Allen test. Conclusion: Gender, height, weight, BMI and age of the patients should be considered for determination of proper cannula size for radial arterial canulation attempt. The 20 gauge cannulas can be used in ASA I or II patients without vascular pathology. The Allen test is not enough to show the ulnar flow so, radial arterial cannulation attempt without performing Allen test may not be considered wrong.