Hasta bakıcı ve temizlik işçilerine bel ağrısından korunmaya yönelik uygulanan sağlık eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of the health education applied to for protection of back pain of health-care workers and cleaning workers
  1. Tez No: 535378
  2. Yazar: ELİFNUR GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN AYAZ ALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırma bir üniversite hastanesinde çalışan hasta bakıcı ve temizlik işçilerine bel ağrısından korunmaya yönelik uygulanan sağlık eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla kontrol gruplu ön test-son test araştırma tasarımı ile yarı deneysel olarak gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın örneklemine müdahale grubuna 60, kontrol grubuna 60 olmak üzere toplam 120 kişi dahil edilmiştir.Verilerin toplanmasında anket formu, Oswestry Bel Ağrısı Ölçeği ve bilgi değerlendirme formu kullanılmıştır. Müdahale grubuna iki oturumdan oluşan 'Bel Ağrısından Korunmaya Yönelik Eğitim' verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out semi-empirically with a control group pre-test and post-test research design to assess the effectiveness of health education for prevention of low back pain in patient caregivers and cleaning workers working in a university hospital.The sample of the study consisted of intervention group consisted of 60 and control group consisted of 60. In the collection of the data, questionnaire form, Oswestry Back Scale and information evaluation form were used.Training program comprised of two session was given to intervention group. The intervention group was given two sessions 'Training for Protection from Back Pain'. A comparison of the there was no statistically significant difference between the intervention and control groups in terms of socio-demographic characteristics and occupational life (p>.05).