Ndvı değerleri değişim analizi: karaburun yarımadası, izmir örneği
Change analysis of ndvi values: a case of karaburun peninsula, i̇zmi̇r
  1. Tez No: 535382
  2. Yazar: ÖZGE IŞIK PEKKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BAKIŞ, PROF. DR. ALPER ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sürdürülebilir çevre ve doğal kaynak yönetimi çerçevesinde alınacak kararlarda, insan faaliyetleri ile doğal süreçler arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmak için bitki örtüsü değişikliklerinin gözlemlenmesi ve değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Biyofiziksel olarak benzer özellik gösteren alanlarda, bitkiler üzerindeki antropojenik ve doğal yollarla gerçekleşen etkiler, o alan içerisinde ki doğal örtünün mekânsal ve zamansal dağılımını etkileyip, ekosistem bileşimini ve verimliliğini değiştirebilir. Bir alanda gerçekleşen değişimin izlerini, tek başına arazi çalışması ile yapmak oldukça güçtür. Bu çalışma kapsamında Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama teknolojileri kullanılarak bitki örtüsünün gösterdiği karakteristik özellikler belirlenmeye çalışılmış, insan etkisi ve doğal süreçler ile vejetasyon üzerinde oluşan değişiklikler mekânsal ve zamansal olarak araştırılmıştır. Çalışma Karaburun Yarımadasını kapsamaktadır. Araştırma kapsamında bitkilerin karakteristik özelliklerini tanımlayabilmek için histogram tabanlı Değerlendirme uygulanmıştır. LANDSAT Uydu görüntülerinden üretilen Normalize Edilmiş Fark Bitki Örtüsü indeksi değerlerinin değişim analizinden yararlanarak biyolojik ve antropojenik süreçlerin çalışma alanında meydana getirdiği dönüşümler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the decisions taken within the framework of sustainable environment and natural resource management, it is very important to observe and evaluate vegetation changes to explain the relationships between human activities and natural processes. In biophysically similar areas, the effects of anthropogenic and natural processes on plants make difference in the spatial and temporal distribution of natural habitat, ecosystem composition and productivity within the area. To define the changes that take place in an area only with field study is very difficult. In this study, the characteristic features of vegetation cover using GIS and Remote Sensing technologies were determined and vegetation changes due to human and natural processes were investigated spatially and temporally. The study covers Karaburun peninsula. Histogram based evaluation was applied to identify the characteristics of the plants. The transformations of biological and anthropogenic processes in the study area have been investigated by using change analysis of the Normalized Difference Vegetation Index values generated from LANDSAT satellite images.