Dijital gayrimenkul için inşaat 4.0
Construction 4.0 for digital real estate
  1. Tez No: 773829
  2. Yazar: ADNAN AVŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kullanılan malzeme ve uygulamaların sürdürülebilir olmaması nedeniyle verimin düşük olduğu günümüz gayrimenkul sektörü; deneyimlerimizi oluşturacak yaşam alanlarını uygun fiyatlarla oluşturamaması, konut üretim talebini karşılayamaması ve sera gazı emisyon salınımının düşük seviyelerde tutulamaması nedeniyle doğal bir değişim sürecine girmiştir. Bu değişim süreci Endüstri 4.0'ın olgunlaşan teknolojilerinin kullanılmasıyla gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesini de sağlamaktadır. Teknoloji odaklı inovasyon konusundaki yenilikler gayrimenkulün inşasından yıkımına kadar tüm yaşam döngüsünü etkileyerek, şu anda gerçekleşmekte olan dijital dönüşüm ile yetenek ve bilgi düzeyinin artırılmasını, kaliteli ve dayanıklı işler yapılmasını, paydaş katılımının artırılmasını ve yasal yapı oluşturulmasını sağlayacaktır. Öte yandan dijital gayrimenkulün yapısını; gayrimenkul finans teknolojileri, paydaş ekonomileri, akıllı bina teknolojileri ve İnşaat 4.0 oluşturmaktadır. Bu sektörler arasında ise İnşaat 4.0'ın doğrudan ve dolaylı olarak dijital gayrimenkulün 1/3'ünü oluşturması nedeniyle inşaat sektörünün İnşaat 4.0'a geçişi, gayrimenkul sektörünün geleceğinin şekillenmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Bu nedenle inşaat endüstrisindeki eğilimlerin ve boşlukların daha iyi analiz edilmesini sağlamak amacıyla inşaat şirketlerinin faaliyet alanlarının ve türlerinin 4.0 teknoloji bileşenlerini kullanma düzeyleri üzerindeki etkisi ile bu teknoloji bileşenlerinin şirketin performansı üzerindeki etkisi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu kapsamda Endüstri 4.0 teknolojilerinden olgunlaşarak İnşaat 4.0'ın bileşenlerini oluşturan siber fiziksel sistemler, nesnelerin interneti, büyük veri, bulut bilişim, üç boyutlu baskı teknolojisi, robotik uygulamalar, sanal ve arttırılmış gerçeklik ve siber güvenlik bileşenlerinin inşaat şirketleri tarafından gerçekleştirilme düzeylerinin bu şirketlerin performansları üzerindeki etkileri anket yöntemi ile toplanan verilerle araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since today's real estate sector, where the efficiency is low due to the non-sustainability of the materials and applications used, has not been able to meet today's needs because it cannot create affordable prices of living spaces that will form our experiences, cannot meet the demand for housing production and cannot keep greenhouse gas emissions at low levels, thus this situation enabled a natural change process to be entered. This process of change is the digitalization of the real estate sector by using the maturing technologies of industry 4.0. With the digital transformation that is happening now, affecting the entire life cycle of real estate from its construction to its destruction thanks to the innovations in technology-oriented innovation, it will increase the level of talent and knowledge, perform quality and durable works, increase stakeholder participation and establish a legal structure. On the other hand, the transition of the construction industry to Construction 4.0 plays an important role in shaping the future of the real estate industry as the structure of digital real estate consists of real estate finance technologies, stakeholder economies, smart building technologies and Construction 4.0 and among these sectors, Construction 4.0 directly or indirectly constitutes 1/3 of digital real estate. For this reason, impact of construction companies' locations and types on levels of using 4.0 technology components and the effect of these technology components on the company's performance were constituted the purpose of this study to enable better analysis of trends and gaps in the construction industry. In this context, the effects of the level of realization of cyber physical systems, internet of things, big data, cloud computing, 3D printing technology, robotic applications, virtual and augmented reality and cyber security components that mature from Industry 4.0 technologies and formed the components of Construction 4.0 by construction companies on the performances of these companies were investigated with the data collected by the survey method.