Albümin tabanlı nano taşıyıcılar geliştirilmesi
Development of albumin based nano carriers
- Tez No: 535385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÜNLÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Kimya, Biochemistry, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada; ANADOLUCA (AmiNoAcid Decorated and Light Underpining Conjugation Approach) yöntemi kullanılarak hiyaluronik asit (HA) modifiye albümin nanopartikülleri elde edilmiştir. Bu amaçla, çalışmanın ilk aşamasında, sığır serum albümini (BSA) katyonik hale getirilerek HA modifikasyonu için hazırlanmıştır. Ardından, elde edilen katyonik BSA ile HA etkileştirildikten sonra mikroemülsiyon polimerizasyon tekniğiyle gün ışığında, azot atmosferinde ve oda sıcaklığında nano formatta sentezlenmiştir. Elde edilen nano BSA-HA partiküllerinin dağılımı ve boyut analizi zetametre ile, morfolojik analizi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile, floresans özelliklerindeki değişim floresans spektroskopisi ve yapı analizleri de fourier dönüşümlü infrared spektroskopisi (FTIR), termal gravimetrik analiz (TGA) ve dairesel dikroizm (CD) spektroskopisi ile karakterize edilmiştir. Her bir karakterizasyon işlemi nano BSA partikülleri ile karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, sentezlenen BSA-HA nanopartiküllerinin pankreas kanseri hücrelerinde in vitro sitotoksisite testleri ve görüntüleme çalışmaları yapılmıştır. Bunun için; PANC-1 ATCC® CRL146 standart hücre hattı kullanılmıştır. Nanopartiküllerin in vitro sitotoksik etkileri 3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromid (MTT) testi kullanılarak belirlenmiştir. Nanopartiküller toksik olmayan derişimlerde hücre ile etkileştirilerek sentezlenen BSA-HA nanopartiküllerinin floresan özellikleriyle görüntüleme çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen verilere göre, BSA-HA nanopartiküllerinin hücre içine girerek, hücrelerin sitoplazmalarında ve membranlarında bulundukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, hyaluronic acid (HA) modified albumin nanoparticles have obtained using the ANADOLUCA (Amino Acid Decorated and Light Underpinning Conjugation Approach) method. For this purpose, bovine serum albumin (BSA) has been made cationic and ready for HA modification during the first phase of the study. Subsequently, nano BSA has been synthesized by the interaction of cationic BSA and HA using microemulsion polymerization technique in daylight, under nitrogen atmosphere and at room temperature with the polymerization technique. The distribution and size distribution, morphological analysis, fluorescence properties and structure analysis for the obtained nano BSA-HA particles have been realized by zetameter, scanning electron microscopy (SEM), fluorescence spectroscopy, Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Thermal Gravimetric Analysis (TGA), Circular Dichroism (CD) spectroscopy, respectively. Each characterization process has been compared with nano BSA particles. In the second phase of the study, in vitro cytotoxicity assays and imaging studies of synthesized BSA-HA nanoparticles have performed in pancreatic cancer cells. For this purpose, the PANC-1 ATCC® CRL 146 standard cell line has been used. In vitro cytotoxic effects of nanoparticles have determined using the 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) test. Nanoparticles have visualized by fluorescence characterization of BSA-HA nanoparticles synthesized by cell-mediated non-toxic concentrations. According to the obtained data, it has been determined that BSA-HA nanoparticles enter the cell and are present in the cytoplasm and membranes of the cells.