Hibrit elektrikli araçlarda enerji depolama yöntemleri ve verimliliği artırmak için yeni bir kişisel sürüş modu algoritmasının geliştirilmesi
Development of a new personal drive module algorithm for increasing efficiency in hybrid elektric vehicles and investigation of energy storage methods
  1. Tez No: 535387
  2. Yazar: SEFA MERVE ALTUNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, Energy, Engineering Sciences, Transportation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çağımızın artan nüfusu ve gelişen teknolojisiyle birlikte insanların ihtiyaçlarında da artış olmaktadır. Günümüzde hemen hemen her birey kolay ulaşım sağlamak için toplu taşıma araçları ya da özel araçlar kullanmaktadır. Fosil yakıtların azalması ile birlikte araçlarda motorun çalışmasını sağlamak için farklı alternatif yollar aranmaya başlanmıştır. Hibrit araçlar bu alternatif yolların en önde gelenidir. Hibrit araç teknolojilerinde, araç sadece bir yakıt türüne bağımlı olmadığından, emisyon azaltımından performans ve verimlilik iyileştirmelerine kadar pek çok fayda söz konusudur. Hibrit araçların verimliliği enerji depolama sisteminin kapasitesine bağlıdır. Günümüzde çoğunlukla enerji depolama amacıyla aküler, piller, ultra kapasitörler ve volan enerji depolama sistemleri bulunmaktadır. Bunlar çoğunlukla yüksek verimliliğe sahip olsalar da, her bir teknolojinin kullanılmasının gerekli ve verimli olduğu alanlar vardır. Özellikle elektrikli ve hibrit elektrikli araçlarda, yüksek enerji yoğunluğundan dolayı bataryalar temel enerji depolama ünitesi olarak kullanılmaktadırlar. Ultrakapasitör ve volan enerji depolama sistemleri ise yüksek güç yoğunluklarından dolayı yardımcı enerji depolama üniteleri olarak görev yapmaktadırlar. Hibrit araçlarda verimlilik ve performansta diğer önemli husustur. Her üretici aracını belirli kullanım koşullarındaki şartlara göre optimize etmektedir. Örneğin bazı modeller yoğun trafikli şehirlere göre optimize edilirken bir diğer model akıcı trafikte en yüksek verimliliğin elde edilmesi için tasarlanabilmektedir. Ancak araç satın alırken birçok tüketici bahsi geçen teknik detaylara hakim değildir. Bu çalışmada, hibrit araçlarda yer alan elektrik makinası ve bataryanın sürücünün kullanım koşullarına göre optimize edilmesi ve hibrit çalışma algoritmasının kullanıcı müdahalesi ile değiştirilebilmesine yönelik bir algoritma geliştirilmekte ve önerilmektedir. Sürücünün sıklıkla kullandığı güzergahın menzilini, bu menzil boyunca seyredilen ortalama hızı aracın sistemine girmesi ile hibrit yapının dinamiklerinin değiştirilmesi ve verimlilik arttırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Along with the increasing population and developing technology of our age, the needs of people are increasing. There is a rapid technological development in all areas of transport from communication to health to advocacy. Today, almost every individual uses public transport or special vehicles to provide easy access. Along with the decline of fossil fuels, different alternative routes are being sought to ensure that the engine is running in vehicles. Hybrid vehicles are at the forefront of these alternative ways. In hybrid electric vehicle technology, there are many benefits, from emissions reduction to performance and efficiency improvements, as the vehicle is not only dependent on fuel propulsion. The efficiency of hybrid electric vehicles depends on the capacity of the energy storage system. Today, there are battery, ultracapacitors and flywheel as energy storage systems alternatives. Although these are often highly efficient, there are areas where it is necessary and efficient to use each technology. Especially in electric and hybrid electric vehicles, due to their high energy density, batteries are used as basic energy storage unit. Ultra-capacitor and flywheel energy storage systems are also serving as auxiliary energy storage units due to their high power density. Another important issue in efficiency and performance in hybrid vehicles. Each manufacturer optimizes the vehicle according to the conditions of the particular use conditions. For example, while some models are optimized for heavy-duty cities, another model can be designed to achieve the highest productivity in flowing traffic. However, many consumers do not dominate the technical details when buying a car. In this study, an algorithm is proposed and proposed to optimize the electric machine and battery in the hybrid vehicles according to the usage conditions and to replace the hybrid operation algorithm with user intervention. It is aimed to change the dynamics of the hybrid construction and increase the productivity by entering the range of the route that the driver frequently uses and the average speed which is observed throughout this range.