Seismic performance upgrading of reinforced concrete frames using shape memory alloy bars
Şekil bellekli alaşım çubuklar ile betonarme çerçevelerin sismik performansının iyileştirilmesi
- Tez No: 535388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR AVŞAR, DOÇ. DR. KADRİ CAN ATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Aktif fay hatlarını içerisinde barındıran bir deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemizde, can ve mal kayıplarına neden olan depremler yaşanmaktadır. Mevcut nüfusun önemli bir bölümünün şiddetli depremler üretebilecek fay hatlarına yakın şehirlerde yaşadığı ve mevcut betonarme binaların büyük bir bölümünün standart-altı yapılar olduğu düşünüldüğünde, bu binaların performanslarının arttırılarak can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi önem arz etmektedir. Bu yüksek lisans tez çalışması kapsamında, mevcut betonarme çerçeveli binaları çeşitli eksiklikler ile temsil eden, 2/3 ölçekli, tek katlı ve tek açıklıklı, dolgu duvarsız, 4 adet betonarme çerçeve laboratuvar ortamında üretilmiş ve deneysel olarak deplasman kontrollü tersinir tekrarlı yatay yükler altında test edilmiştir. İlk çerçeve referans olmak üzere, sonraki çerçeveler sıradan çelik, Bakır-Alüminyum-Mangan (CuAlMn) ve Nikel-Titanyum (NiTi) Şekil Bellekli Alaşım (ŞBA) çubuklar ile güçlendirilerek sismik performanslarının arttırılması hedeflenmiştir. Güçlendirme çubukları, geliştirilen güçlendirme detayı ile çerçevelerin içerisine bütünleşik hale getirilmiş ve tersinir tekrarlı yatay yük altında test edilmişlerdir. Deney sonuçlarına göre, şekil bellekli alaşımların sahip oldukları“süperelastisite”özelliği sayesinde betonarme çerçevelerin kuvvet-deplasman eğrisi üzerinde gözlemlenmiş ve bu sayede çerçevelerin kalıcı deplasman değerleri azalırken, enerji sönümleme kapasiteleri artmıştır. Bu çalışma ile, mevcut binaların deprem performanslarının iyileştirilmesi kapsamında yenilikçi bir yöntem önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey, which is located on an earthquake zone containing active fault lines, experiences earthquakes that cause loss of live and property. Considering that a serious part of the present population lives in cities near fault lines which can produce severe earthquakes and a significant part of our reinforced concrete buildings are substandard structures. It is important to upgrade the seismic performance of existing substandard RC buildings in order to avoid loss of live and property. In this master's thesis study, four 2/3 scaled and one-bay one-storey reinforced concrete frame representing existing substandard RC buildings with some deficiencies were designed and constructed in the laboratory conditions and then tested under displacement controlled quasi-static reversed cyclic loading experimentally. The first RC frame was the reference frame and rest of the frames were upgraded with conventional steel, Copper-Aluminum-Mangane (CuAlMn) and Nickel-Titanium (NiTi) Superelastic (SE) Shape Memory Alloys (SMAs) with the intent of enhancing seismic performance of non-code-conforming RC frames. The strengthening bars were attached to the substandard RC frame and then tested under the same quasi static cyclic loading. At the end of the eperiments, the SMAs showed a superelastic effect during the cyclic displacements reducing the residual displacements and the shape of hysteresis were flag-shaped due to inherit characteristics of SMAs.