Bazı Tabanidae (Insecta: Diptera) türlerinin günlük aktiviteleri
Diurnal activity of horse flies (Insecta: Diptera) species
  1. Tez No: 535419
  2. Yazar: CEYHUN CAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ALTUNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sebep oldukları ekonomik kayıplar, tıbbi ve veterinerlik açısından oluşturdukları sorun ve vektörlük yaptıkları hastalıkları insanlar ve besi hayvanları arasında bulaştırmaları nedeniyle Tabanidler günümüzde ciddi öneme sahip bir grup konumuna gelmiştir. Ülkemizde 176 türü bulunan Tabanidae familyasının dağılımları ve süksesyonları hakkında birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen bu grubun günlük aktiviteleri hakkında yapılmış çok az çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmayla birlikte 7 cins 42 türe ait 4244 birey incelenmiştir. İncelenen bireyler Malezya tuzağı kullanılarak 08:00-19:00 saatleri arasında yakalanmıştır. Yakalanan bireyler üzerinde ki-kare ve korelasyon istatistiki analizleri uygulanarak Tabanidae türlerinin günlük aktiviteleri, uçuş mesafesi, yer değiştirme özellikleri ve konağa tekrar yönelme oranları belirlenmiştir. Çalışma sonucunda 4 cinse bağlı 13 türün günlük aktiviteleri üzerine veriler elde edilmiş ve yorumlanmıştır. Sonuçlar bu türlerin neden olabileceği ekonomik kayıpların azaltılması ve hastalık etkenlerinin yayılmasının önüne geçilebilmesi açısından uygulanabilecek önlemlerin tespiti açısından referans veriler sağlamıştır. Tabanidler her ne kadar ekonomik ve sağlık açısından insanlar ve besi hayvanları üzerinde zarara yol açsa da ekosistemde üstlendikleri diğer yararlı nişler sebebiyle tamamen bu gurubu yok etmeye yönelik önlemlerin alınması yerine korunma ya da uzak tutmaya yönelik adımların atılması gerekmektedir. Bu nedenle benzer çalışmaların ülkemizdeki farklı coğrafik alanlarda yürütülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Tabanids have great attention due to causing economic losses, medical and veterinary problems and being vectors between human and livestocks. Although lots of studies have done about distribution and succession of Tabanidae family which is represented by 176 species in Turkey, there is few studies about daily activity. Within the scope of this study 4244 specimen belonging to 7 genus and 42 species examined. Species captured with using malaise trap between 08:00 AM-19:00 PM. Daily activity, flight distance, transposition characteristics and tending frequency to host back determined with applying chi-square test and correlation statical analyses on specimens. As a result of the study; datas of daily activities of 13 species belong to 4 genus was obtained and commented. Results provide reference datas for reducing economic losses caused by Tabanids and to prevent spreading of disease factors. Even though Tabanids cause economic and medical harms on human and animals, instead of extincting them, there should be taken cautions for protection and repellant according to they hava beneficial roles in ecosysytem. In conclusion, similar studies must be conducted on different geographical regions in Turkey.