Kırıkkale ilinde tavşan cesetleri üzerine gelen Diptera (Arthropoda: insecta) türlerinin belirlenmesi
Determination of Diptera (Arthropoda: İnsecta) species associated with rabbit carcass in Kırıkkale province
- Tez No: 343935
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ALBAYRAK, PROF. DR. ABDULLAH BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Forensic Medicine, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZETKIRIKKALE İLİNDE TAVŞAN CESEDİ ÜZERİNE GELENDİPTERA (Arthropoda: İnsecta) TÜRLERİNİN BELİRLENMESİTERELİ, MehmetKırıkkale ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüBiyoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans TeziDanışman: Prof. Dr. İrfan ALBAYRAKOrtak Danışman: Prof. Dr. Abdullah BAYRAMOcak 2011, 110 SayfaBu çalışma; Mayıs 2009 ve Mart 2010 tarihleri arasında, Mayıs, Haziran ve Aralık aylarında Kırıkkale Üniversitesi kampusuna yerleştirilen 12 adet tavşan cesedi üzerine gelen Diptera türlerinin teşhislerine ve bu türlerin mevsimsel dağılımının belirlenmesine dayanmaktadır.Bu kapsamda Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Serum Üretim Çiftliğinden temin edilen tavşanlar öldürülerek çalışma alanına bırakılmış ve leşe gelen böceklerden Diptera takımına ait türler kaydedilmiştir. Bu uygulama sonucunda Diptera takımına ait türlerin yumurta, larva, pupa ve ergin örnekleri toplanarak tür teşhisleri yapılmıştır.Tavşan cesedi üzerine geldiği tespit edilen bazı Diptera türlerinin larvaları daha yoğun olarak kaydedilmiştir, bu türler; Calliphoridae familyasına ait olan Chrysomya albiceps, Lucilia sericata, Calliphora vicina'dır. Kaydedilen bu türlerle ilgili verilerin adli entomolojik açıdan değerlendirilebilir olduğu düşünülmektedir.Belirtilen türlerin dışında leş üzerinde, Calliphoridae familyasına ait; Calliphora vomitoria, Muscidae familyasına ait; Muscida stabulans, Musca domestica, Ophyra sp., Sarcophagidae familyasına ait; Sarcophaga crassipalpis, Wohlfahrtia magnifica, Sarcophaga carnaria türleri ve Tachinidae, Heleomysidae, Anthomyiidae, Piophilidae, Tabanidae, Syriphidae, Stratiomyidae familyalarının üyeleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDETERMINATION OF DIPTERA (Arthropoda: Insecta) SPECIES ASSOCIATED WITH RABBIT CARCASS IN KIRIKKALE PROVINCETERELİ, MehmetKırıkkale UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Biology, M.Sc. ThesisSupervisor: Prof. Dr. İrfan ALBAYRAKCosupervisor: Prof. Dr. Abdullah BAYRAMJanuary 2011, 110 pagesThis study is based on determination to identification and seasonal distribution of Diptera species that located on 12 rabbit carcass placed which in Kırıkkale University Campus Area in the May, June and December months between May 2009 to March 2010.In this context, rabbits that provided from Ankara Refik Saydam Hygiene Center leaved in field of study, species which belonging to Diptera order from insects located on carcass were recorded. As a result of this application, species identification performed by collecting from egg, larva, pupa and adult specimens of species which belonging to Diptera order.Larvae of some Diptera species determined that located on rabbit carcass were recorded as more intense, these species are Chrysomya albiceps, Lucilia sericata, Calliphora vicina belonging to Calliphoridae family. Be assessed that forensic entomologically data about recorded this species is thought.Except from indicated species, belonging to Calliphoridae family, Calliphora vomitoria; belonging to Muscidae family, Muscida stabulans, Musca domestica, Ophyra sp., belonging to Sarcophagidae family, Sarcophaga crassipalpis, Wohlfahrtia magnifica, Sarcophaga carnaria species and members of Tachinidae, Heleomysidae, Anthomyiidae, Piophilidae, Tabanidae, Syriphidae, Stratiomyidae family were determined.