Eklem kireçlenmesi fizik tedavi takibi için siber fiziksel sistem tasarımı
Cyber-physical systems design for rheumatoid arthritis tracking in physical therapy
  1. Tez No: 535423
  2. Yazar: FATİH ATAMTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde SFS (Siber Fiziksel Sistemler) alanında kişiselleştirilmiş sağlık uygulamalarına yönelik yeni bir örnek sunulmaktadır. Bu amaçla, diz eklem kireçlenmelerinde verilen fizik tedavinin takibine yönelik, tedavi süresince diz açısının ölçümü geliştirilen elektronik kit yardımı ile yapılarak WiFi (Wireless Fidelity) üzerinden, oluşturulmuş web ara yüzüne gönderilmektedir. Diz açısının ölçümünde özgün bir tasarım kullanılmış olup, açının ölçme işlemi analog olarak yapılmıştır. Analog algılayıcılardan alınan veriler ADC (Analog Digital Converter) yardımıyla sayısal veriye dönüştürülmüştür ve bu veriler matematiksel işlemden geçirilerek açısal değere çevrilmiştir. Elde edilen açı değeri WiFi birimi kullanılarak internet üzerinden sunucuya gönderilmiştir. Gönderilen veriler, veri tabanına kaydedilerek tedavi süresince gözlenen gelişim analiz edilmiş ve rapor haline getirilerek uzman kişilere tasarlanan internet sitesi üzerinden sunulmuştur. Tasarlanan SFS ile tedavi sürecinin aşamaları izlenerek hastanın durumu gözlemlenebilmiş ve sonuçları incelenmiştir. Önerilen sistem sayesinde evde bakım sağlık hizmetlerinin algılayıcı teknolojisinin gelişmesine, insanların makinelerle daha fazla etkileşime girmesine bağlı olarak daha da geliştirilebileceği, sağlık hizmetlerinden kesintisiz olarak yararlanılabileceği ve bu sayede zamandan ve maliyetten tasarruf sağlanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, CPS (Cyber Physical System) presents a new example for personalized health applications. For this purpose, the measurement of the knee angle during the treatment is followed with the aid of the electronic kit for the follow-up of the physiotherapy given in the knee joint limbs and sent to the created web interface via WiFi (Wireless Fidelity). A unique design was used to measure the knee angle, and the measurement of the angle was made analogously. The data from the analog sensors are converted to digital data with the aid of an ADC (Analog Digital Converter) and the data are converted to angular values by the mathematical operation. The obtained angle value was sent to the server via the internet using WiFi unit. Submitted data were recorded in the database and the progress observed during the treatment was analyzed and presented on the internet site which was designed into expert reports. With the designed CPS, the progress of the treatment period was monitored and the patient's condition could be observed and the results examined. It has been shown that the proposed system can improve the sensor technology of home care healthcare services, the human personality of information due to more interaction with the machines, can be used continuously without interruption of health services and save time and cost.