Anadolu üniversitesi öğrencilerinin giysi alışverişlerinde hedonik tüketim davranışlarının belirlenmesi
The determination of hedonic consumption behaviours in clothing purchase of anadolu university students
- Tez No: 535424
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tüketimin insan hayatındaki sürekliliği ve her geçen gün kazandığı farklı boyutlar, kişilerin ihtiyaç planlamalarında değişikliklere neden olabilmektedir. Özellikle giysi alışverişinde tüketicilerin gösterdiği alışveriş davranışlarına hedonizm duygusunun etkisi, tüketime yeni bir boyut kazandırmıştır. Türkiye'nin genç nüfusunun bir bölümünü oluşturan üniversite öğrencilerinin giysi alışveriş davranışlarının ülke ekonomisinde etkili olduğu söylenebilir. Bu etkinin, hedonik tüketim davranışları ile ilişkisinin ve ne yönde olduğunun bilinmesi ise ekonomik bakımından önemlidir. Bu doğrultuda bu araştırmanın temel amacı, Anadolu Üniversitesi örgün öğrencilerinin, giyim alışveriş tercihlerinde nasıl bir yol izlediklerinin, maddi tutumlarının, alışveriş amaçlarının ve öğrenim düzeyi, cinsiyet, yaş ve fakülte değişkenlerine göre hedonik giysi tüketim davranışlarının karşılaştırmalı olarak incelenerek, hedonizm duygularının giysi tüketimindeki etkisinin ölçülmesidir. Araştırmanın yöntemi betimseldir. Araştırma verilerinin elde edilmesinde araştırmacı tarafından geliştirilen ve pilot çalışması ile birlikte güvenilirlik analizi yapılmış anket formu kullanılmıştır. Araştırma örneklemini ise Anadolu Üniversitesi'nde örgün eğitim gören 310 öğrenci oluşturmuştur. Giyim alışverişinde hedonik tüketim davranışı arasında bulunan belirgin farklılıklar cinsiyet değişkenliklerinde görülmektedir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre kadın öğrencilerin, erkek öğrencilere göre giyim alışverişine daha yatkın oldukları belirlenmiştir. Öğrencilerin aylık gelir düzeylerine göre hedonik tüketim davranışları incelendiğinde, öğrencilerin giyim alışverişinde bütçeleriyle hedonik tüketim davranışları arasında çelişkiler görülmektedir. Ayrıca öğrencilerin eğitim seviyesinin yüksek olması durumunda hedonik tüketim davranışı sergilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The continuity of consumption in human life and the different dimensions that the consumption gains every other day, could cause changes in the planning of personal needs. Especially, in clothing puchase, the effect of hedonism on purchase behaviours of consumers has given a new dimension to the consumption. The clothes shoppng behaviour of university students which forms part of Turkey's young population, has an impact on the national economy. In terms of economy, it is important to know the relation of hedonic consumption with this effect and its direction. In this context, the main aim of this research is to examine the hedonic clothing consumption behaviors of Anadolu University formal students according to their attitudes towards clothing preferences, their financial attitudes, shopping aims and education level, gender, age and faculty variables and to measure the effects of hedonistic emotions on clothing consumption. The method of this research is descriptive. A questionnaire which is developed and improved by the researcher and reliability analysis was implemented together with pilot study is used for collecting data. The research sample was consisted of 310 students who are educated formal education in Anadolu Universty. Significant differences among hedonic consumption behaviors in clothing purchase are observed in gender variable. According to the results obtained from the research, it was determined that the female students are more likely to purchase clothes than male students. When hedonic consumption behaviors are analyzed according to the monthly income levels of the students, there are contradictions between the budget of students and the hedonic consumption behaviors. It is also observed that students have higher hedonic consumption behavior when the education level is high.