Gürün (Sivas) ilçesi Braconidae (Hymenoptera, Ichneumonoidea) faunası üzerinde taksonomik araştırmalar
Taxonomic researches on the braconidae (Hymenoptera, Ichneumonoidea) fauna in gürün (Sivas) district
- Tez No: 535503
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEYARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Türkiye'nin Braconidae (Hymenoptera, Ichneumonoidea) faunasını belirlemek için, 2017 ve 2018 yılları arasında Malaise ve ışık tuzaklar ile atrap kullanarak Gürün'ün farklı habitatlarından Braconidae ergin örnekleri toplanmıştır. Elde edilen materyalin preparasyonu modern taksonomik kurallara göre hazırlanmış ve lokalite etiketleriyle etiketlenmiştir. Koleksiyonumuzda bulunan karşılaştırma materyalleri ve ilgili literatürden yararlanılarak örnekler taksonomik olarak incelenmiş ve teşhis edilmiştir. Lokalitelerin yüksekliği ve koordinatları, örneklerin toplama tarihleri verilmiştir. 10 altfamilya altında toplam 24 tür belirlenmiştir. Bu türlerden Opius (Ilicopius) solymosae Fischer, 1989 ve Aleiodes (Neorhogas) fortipes (Reinhard, 1863) Türkiye faunası için ilk kayıttır. Örnekler Bitlis Eren Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü Zooloji koleksiyonunda muhafaza edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to determine Braconidae fauna of Turkey, adult specimens of Braconidae Hymenoptera, Ichneumonoidea) were collected from different habitats of Gürün using Malaise and light traps and sweeping nets among 2017 and 2018. Obtained material was prepared and according modern taxonomic rules and appropriately labeled. Relevant literature and comparison material available in our collection were used for taxonomical examination of the material. The altitudes and coordinates of localities, collection dates were given. In total, 24 species belonging 10 subfamilies were determined. Of this species Opius (Ilicopius) solymosae Fischer, 1989 and Aleiodes (Neorhogas) fortipes (Reinhard, 1863) are the first record for the fauna of Turkey. Examples are kept in the Zoology collection of the Department of Biology, Faculty of Sciences and Arts, Bitlis Eren University.