Sibling bullying and peer bullying relations to empathy, moral disengagement, problem solving, and parental acceptance-rejection
Kardeş zorbalığı ve akran zorbalığının empati, ahlaki çözülme, problem çözme ve ebeveyn kabul-reddi ile ilişkisi
  1. Tez No: 535522
  2. Yazar: NASİBE KANDEMİR ÖZDİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın amacı, ebeveynle ilgili (ebeveyn kabul-reddi) ve kişisel (empati, problem çözme, ahlaki çözülme) özellikler ile kardeş zorbalığı; ayrıca kardeş zorbalığı yoluyla akran zorbalığı arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaçla, Sosyal Bilişsel Kuram ve Ebeveyn Kabul-Red Teorisi'ni temel alan bir yapısal eşitlik modeli (YEM) oluşturulup test edilmiştir. Bu çalışmanın katılımcıları 4. ve 5. sınıflarda öğrenim gören 716 öğrencidir. Öğrencilerin %51.5'i erkektir. Kardeş Zorbalığı Ölçeği, Akran İlişkileri Ölçeği, Ahlaki Çözülme Ölçeği, KASİ Empatik Eğilim Ölçeği, Çocuklar için Problem Çözme Envanteri, Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği ve demografik bilgi formu bu çalışmada veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Test edilen YEM modeli, Sosyal Bilişsel Kuram ve Ebeveyn Kabul-Red Teorilerininbirlikte kullanılarak, kardeş ve akranlara zorbalık yapma davranışlarını açıklamada, kuramsal bir çerçeve oluşturabileceğini desteklemiştir.. YEM analizi sonuçları hipotez modeli destekler şekilde; ebeveyn red algısı yüksek olan çocukların, empati ve problem çözme düzeyleri düşükken, ahlaki çözülme düzeylerinin yüksek olduğunu; bunlar aracılığıyla da yüksek düzeyde kardeş ve akran zorbalığı davranışı sergilediklerini ortaya koymuştur. Ayrıca, kardeş zorbalığının akran zorbalığı ile pozitif yönde anlamlı ilişkili olduğu bulunmuştur. Sonuçlar ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve bu sonuçların kurama, araştırmaya ve uygulamaya yönelik katkıları açıklanarak; ileride yapılacak çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationships between parental (parental acceptance-rejection), personal (empathy, moral disengagement, problem solving) factors, and sibling bullying; and also peer bullying through sibling bullying. A structural equation model which theoretically based on Social Cognitive Theory and Parental Acceptance-Rejection Theory was tested. Elementary school children (n=716) enrolled in 4th and 5th grades (51.5% were boys) were the participants. Revised-Sibling Bullying Questionnaire, Peer Relations Questionnaire, Moral Disengagement Scale, KASI Empathic Tendency Scale, Problem Solving Inventory for Children and Parental Acceptance-Rejection Questionnaire were the data collection instruments of this study along with a demographic information form. The applicability of the integration of Social Cognitive Theory and Parental Acceptance-Rejection Theory as a theoretical framework in understanding sibling and peer bullying was supported by the tested SEM model. The results of SEM revealed the support for hypothesized model that children have higher levels of parental rejection perception showed also higher levels of moral disengagement; whereas, lower levels of empathic tendency and problem solving skills which resulted in higher levels of both sibling and peer bullying behaviors. In addition, sibling bullying was found to be significantly and positively related to peer bullying. Results were discussed in the light of the relevant literature, and in addition to implications for theory, research and practice; the recommendations for the further studies were introduced.