Türkiye'nin endüstri 4.0 potansiyeli ve seçilmiş ülkeler ile karşılaştırılması
Turkey's industry 4.0 potential and comparison with selected countries
- Tez No: 535545
- Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA ALEV SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tarih boyunca, üretim tekniklerinin gelişmesine paralel olarak tarım ile başlayan ve daha sonra sanayi devrimleri ile devam eden önemli dönüşüm süreçleri yaşanmıştır. Günümüzde ise son sanayi devrimi, Endüstri 4.0 kavramı ile ifade edilmektedir. Bu kavram, ilk olarak 2011 yılında Almanya'da, Hannover fuarında gündeme gelmiştir. Günümüzde bu devrim ile birlikte, üretim sürecinde üretkenlik, verimlilik ve kalitede sıra dışı artışlar yaşanmaktadır. Bu nedenle, yaratacağı potansiyel fırsatlardan yararlanmak ve bu devrimin gerektirdiği teknolojilerin gelişmesine ortam hazırlamak, ülkelerin öncelikli konularından birisi haline gelmiştir. Siber-fiziksel sistemler, bulut bilişim, büyük veri, nesnelerin interneti, dikey ve yatay entegrasyon, otonom robotlar, eklemeli üretim, artırılmış gerçeklik ve siber güvenlik gibi teknolojiler, ülkelerin dördüncü sanayi devrimini gerçekleştirebilmeleri için gerekli teknolojilerdir. Bu altyapının hazırlanması ve geliştirilmesi, gelişmiş ülkeler kadar gelişmekte olan ülkeleri de önemli derecede ilgilendirmektedir. Gelişmekte olan ülkeler, dünyada rekabetçi konumlarını korumak ve kalıcı büyüme hedeflerine ulaşmak için Endüstri 4.0'ın gerektirdiği stratejileri izlemek durumundadırlar. Bu bakış açısından yola çıkarak bu tezde, Endüstri 4.0 sürecinde Türkiye'nin konumu, potansiyeli ele alınmıştır. Karşılaştırmalı bir bakış açısının benimsendiği bir yaklaşım ile bir yandan bu sanayi devriminde öncü olan ülkelerin ulaşmış olduğu nokta; diğer yandan Türkiye'nin de içinde yer aldığı MIST ülkelerinin Endüstri 4.0 potansiyeli, bazı temel göstergelerle ele alınmıştır. MIST ülkeleri içinde, Türkiye, potansiyel olarak Güney Kore'nin gerisinde, Meksika ile hemen hemen aynı seviyede, Endonezya'nın ise önünde yer almaktadır. Mevcut konumu ve potansiyeli göz önünde tutulduğunda, Türkiye'nin Endüstri 4.0 için kalıcı adımlar atması gerektiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Along history, in parallel with the development of production techniques, significant transformation processes started with agriculture and then continued with industrial revolutions. Today, the latest industrial revolution is expressed with the concept of Industry 4.0. This concept first came to the fore in 2011 in Hannover, Germany. Nowadays, with this revolution, there are extraordinary increases in productivity, fertility and quality in the production process. For this reason, it has become one of the priority issues of the countries to benefit from the potential opportunities and to create an environment for the development of the technologies required by the revolution. Technologies such as cyber-physical systems, cloud computing, big data, internet of objects, vertical and horizontal integration, autonomous robots, additive production, augmented reality and cyber security are the technologies required for countries to realize the fourth industrial revolution. The development of this infrastructure is of paramount importance to developing countries as well as developed countries. Developing countries have to follow the strategies required by Industry 4.0 in order to maintain their competitive position in the world and to achieve their sustainable growth targets. Based on this view in terms of this thesis, Turkey's position in the Industry 4.0 process, the potential is discussed. With an approach that a comparative perspective has been adopted on one hand the point reached by the countries that pioneered this industrial revolution; on the other hand Industry 4.0 potential of MIST countries where in Turkey have dealt with some basic indicators. In the MIST countries, Turkey, potentially behind South Korea, at almost the same level as Mexico, is located in front of Indonesia. When the current location and potential is taken into consideration, it is observed that Turkey should take permanent steps to Industry 4.0.