Aktif ve inaktif dönem behçet hastalarında serum hepsidin düzeyleri
Serum hepcidin levels in patients with active and inactive behcet disease
  1. Tez No: 535551
  2. Yazar: OKAN DİKKER
  3. Danışmanlar: UZMAN MÜBERRA VARDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Çalışmamızda; aktif ve inaktif dönemdeki Behçet hastalarından (BH), izole demir eksikliği anemisi bulunan hastalardan ve sağlıklı kontrol grubundan alınan serum örneklerinde, hepsidin düzeylerini ölçerek BH'ında görülebilen kronik hastalık anemisinin etiyopatogeneziyle, hepsidin düzeyleri arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 15 aktif ve 37 inaktif dönemde olmak üzere toplam 52 BH ve 13 kişiden oluşan sağlıklı kontrol grubu ve 13 kişiden oluşan izole demir eksikliği anemisi grubu olmak üzere toplam 78 olgu gönüllü olarak çalışmaya katıldı. BH; aktif ve inaktif dönemde olmalarına göre 2 gruba; ayrıca anemisi olmayanlar, demir eksikliği anemisi olanlar ve kronik hastalık anemisi olanlar olarak 3 alt gruba ayrıldı. BH ve demir eksikliği anemisi grubunda erkek için 60 ng/mL olanlar kronik hastalık anemisi olarak değerlendirildi. İstatistiksel analizler SPSS 11,5 paket programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we aimed to asses levels of serum hepcidin in patients with active and inactive Behcet'disease and patients with isolated iron deficiency anemia and showed the relationship between hepcidin levels and the ethiopathogenesis of anemia of chronic disease in Behcet'disease. Material and Methods: The study included 78 patients; 52 patients with Behcet'disease (15 active and 37 inactive ), 13 patients with isolated iron deficiency anemia and 13 healthy volunteers. Patients with Behcet'disease were first randomized to two groups of according to their disease activitiy (active or inactive). Then those groups were divided into 3 subgroups patients without anemia, patients with iron deficiency anemia and patients with anemia of chronic disease. Anemia was determined as hemoglobinlevels 60 ng/mL were evaluated as anemia of chronic disease. Statistical analysis was performed using with SPSS 11.5 software package. P< 0,05 was accepted as meaningfull. Results: Serum hepcidin levels, compared with the control group, were significantly lower in total patients with Behcet's disease and patients with inactive Behcet's disease groups. Control and isolated deficiency anemia groups were significantly higher than the anemia of chronic disease in Behcet's patients. There were no significantly differences between control group and active Behcet's disease and between active and inactive Behcet's disease groups. There were no differences between anemia of chronic disease with Behcet's disease and the subgroups of iron deficiency anemia with Behcet's disease groups. Conclusion: Serum hepcidin levels have shown very wide variations within different inflammatory diseases as do cytokines. İn conclusion, this study is the first study to measure serum hepcidin levels in Behcet's disease. We conclude that colchicine and other immunosuppressive drugs affects serum hepcidin levels of Behcet's disease by changing the inflammatory process. However, we suggest that further studies with more patients that would simultaneously measure serum cytokine levels in newly diagnosed patients or patients who has not received any medication should be considered.