Behcet hastalığında IL-17 nin rolü
The role of IL-17 in behcet disease
  1. Tez No: 242157
  2. Yazar: NURTEN SAYIN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY YEĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Behçet hastalığı (BH) mukokutanöz, göz, eklem, vasküler ve santral sinir sistemi tutulumları ile multisistemik bir hastalıktır. Yeni çalışmalar BH'da inflamasyonun immünpatogenezinde, sitokin profillerinin önemli rol oynadığını göstermektedir. Son yıllarda bilinen bu T hücre alt gruplarına proinflamatuar, ayrıca nötrofil hiperfonksiyonunu arttırdığı bilinen IL-17 sitokinini üreten Th 17 alt grubu eklenmiştir. Th 17 hücreleri ve IL-17 sitokininin deneysel hayvan modellerinde collagen induced arthritis (CIA), experimental autoimmune encephalomyelitis (EAE), autoimmune uveitis, ve inflammatory bowel disease (IBD) gibi otoimmün inflamatuar hastalıkların patogenezinde ve hücre dışı patojenlere karşı konak savunmasında önemli rol oynadığı gösterilmiştir. İnsanlarda multiple sclerosis (MS), uveitis ve rheumatoid arthritis (RA) hastalarının synovial sıvılarında IL-17 seviyesinin arttığı gösterilerek bu hastalıklarda IL-17 sitokini ve Th 17 hücrelerinin önemli olduğu gösterilmiştir. Biz bu çalışmamızda, Behçet'li hastalarda; daha çok Th 17 hücrelerinin ürettiği ama bu hücrelerin yanı sıra NK hücrelerinin, CD8+ hücrelerinin ve nötrofillerinde üretebildiği düşünülen IL-17 sitokininin rolünü değerlendirdik. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji ve Venoroloji Anabilimdalı, Dermatoloji Polikliniğine başvuran, Uluslararası Çalışma Grubu'nun tanı kriterlerine göre Behçet Hastalığı tanısı almış, toplam 45 hasta çalışmaya alındı. Kontrol grubu olarak sağlıklı gönüllüler ve hastane personelinden oluşan, yaş ve cinsiyeti hasta grubu ile uyumlu 33 kişi seçildi. Behçet hastaları çalışma anındaki bulgularına göre aktif ve inaktif olmak üzere iki gruba ayrıldılar. Aktif ve inaktif hastalar tutulum durumlarına göre üveiti olan olmayan şeklinde belirlendi. IL-17 serum seviyeleri ELISA testi ile ölçüldü. BH, Psöriasis hastalarının ve sağlıklı kontrollerin periferal kan mononükleer hücrelerinin bazı uyaranlara karşı IL-17 yanıtları in vitro ELISPOT testi ile belirlendi. BH ve sağlıklı kontrollerin periferik kan Th 17 seviyeleri hücre içi sitokin boyama metoduyla flowcytometri ile ölçüldü. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS for Windows 10,0 istatistik paket programı kullanıldı. Karşılaştırmalarda student's t, mann whitney u, kruskal wallis test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Behçet?s disease (BD) is a multisystemic inflammatory disease, vasculitic lesions attacks mucocutaneous sites, eye, joint and central nerve system. New studies at BD shows that cytokine profiles play important role in immune pathogenesis. Recently a proinflammatory Th17, subtype of helper T cells - which produces IL-17 cytokine family has been described. Th17 cells is known to increase neutrophil activity and recruitment to inflammation site. Th17 cells and IL-17 have been shown to play important roles in defence against extracellular pathogens and also in the pathogenesis of several autoimmune inflammatory conditions, such as collagen induced arthritis (CIA), experimental autoimmune encephalomyelitis (EAE), autoimmune uveitis, and inflammatory bowel disease (IBD) in experimental models. In humans increased IL-17 levels were reported in multiple sclerosis (MS), uveitis and synovial fluid of rheumatoid arthritis (RA) patients suggesting that this cytokine and Th17 cells also have an important role in these diseases. In this study we evaluated the role of IL-17 cytokine -which is mainly produced by Th 17 cells, but NK cells, CD8+ cells and probably neutrophils can also produce these cytokines- in patients with Behçet?s Disease. Fortyfive patients who have being followed up at Akdeniz University department of dermatology and veneorology, and diagnosed as BD according to International Work Group diagnosis criterias , were enrolled to the study. Thirtythree healthy volunteers and hospital staff compatible with patient group by sex and age,was chosen as a control group. BD patients were separeted into two groups during the study according to their symptoms as active and inactive. Active and inactive patients were subdivided according to their clinical conditions , having or not having uveitis. We determined the IL ? 17 serum level with ELISA in BD groups which show different symptoms ?who have or don?t have uveitis,- and in activation or remission periods and compared with healthy controls. The invitro IL?17 response of mononuclear cells eluted from peripheric blood of BD, Psoriasis patients and healthy controls to several stimulus were evaulated by ELISPOT method. The level of Th 17 cells in peripheric blood in BD and healthy controls were investigated by flowcytometry with intracellular cytokine staining method. For evaluating the outputs SPSS for Windows 10,0, statistics package programme was used. When comparing student?s t, Mann Whitney u, kruskal wallis tests were used.