Behçet hastalığında serum aktive protein c direnci, homosistein ve doku faktörü yol inhibitörü düzeylerinin derin ven trombozu ve aktif hastalık ile ilişkisi
Relationship between the activated protein C resistance, homocysteine and tissue factor pathway inhibitor levels and the actıvity of behçets disease and deep venous thrombosis
- Tez No: 192227
- Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER SEYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyoteknoloji, Dermatoloji, Biotechnology, Dermatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
7. ÖZETBEHÇET HASTALIĞINDASERUM AKTİVE PROTEİN C DİRENCİ, HOMOSİSTEİN VEDOKU FAKTÖRÜ YOL İNHİBİTÖRÜ DÜZEYLERİNİNDERİN VEN TROMBOZU VE AKTİF HASTALIK İLE İLİŞKİSİBehçet hastalığı, tekrarlayan oral ve genital ülserler ve göz inflamasyonu ilekarakterize, birçok organı etkileyebilen, multisistemik bir hastalıktır. BH'daetyopatogenez henüz anlaşılamamıştır. Vaskülit ana patolojik olaydır ve özellikletrombotik fenomen ile izah edilebilir. Trombozun mekanizması bilinmemesinerağmen, ven duvarındaki inflamasyon, koagülasyon sistemindeki bozukluklar,endotelyal hasarlanma ve fonksiyon bozukluğunun trombozun patogenezinde rolüolduğu düşünülmektedir. Çoğu trombotik anormallikler, endotelyal hasara, dolayısı ilevaskülite neden olur. Fakat endotelyal lezyonlar ile koagülasyon yolunun nasıl aktiveolduğu hala bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, BH'da APCR değerlerini, Hc veTFPI düzeylerini belirlemek ve bu faktörlerin hastalık aktivasyonu ve derin ventrombozu ile ilişkilerini araştırmaktır.Çalışmaya aktif ve inaktif dönemleri takip edilmiş otuz Behçet hastası ve otuzsağlıklı birey alındı. Hastaların ikisi kadın olmak üzere sekizinde derin ven trombozuhikayesi vardı. Hastaların yaş ortalaması 36,8±13,0, kontrol grubunun yaş ortamasıise 37,8±13.0 yıl idi. Hasta ve kontrol grubunda cinsiyet dağılımı 19 erkek, 11 kadınolarak benzer şekildeydi. BH'nın aktif ve inaktif dönemlerindeki hastalardan ve kontrolgrubundan kan örnekleri alındı. Serum TFPI ve Hc düzeyleri ELISA yöntemi ile,APCR düzeyi APCR prosedürü ile pıhtılaşma zamanı ölçülerek saptandı. İstatistikselanalizlerde bağımsız t testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık p0.05). Aktif dönem ile kontrolgrubu karşılaştırıldığında, fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p0.05).Aktif dönemde ortalama TPFI değeri 0,43±0,06 ng/mL, inaktif dönemde0,37±0,06 ng/ml, kontrol grubunda ise 0,36±0,08 ng/mL olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYTHE RELATIONSHIP BETWEENTHE ACTIVATED PROTEIN C RESISTANCE,HOMOCYSTEINE ANDTISSUE FACTOR PATHWAY INHIBITOR LEVELSAND THE ACTIVITY OF BEHÇET?S DISEASEAND DEEP VENOUS THROMBOSISBehcet?s disease (BD) is a systemic disease that can affect many organs andis characterized by oral and genital ulcerations and eye inflammation. Etiopathologyof BD has not been understood yet. Vasculitis is the main process and can beexplained especially by thrombotic phenomena. Although the mecanism ofthrombosis is unknown, the inflammation on vascular wall, defects on coagulationsystem, endothelial damage and disorder of function might have a role in thepathogenesis of thrombosis. Many thrombotic abnormalities can cause endothelialdamage and consequently vasculitis. Hovewer how coagulation is activated byendothelial damage is not known yet.The present study aims to determine the serum levels of activated protein Cresistance (APCR), homocysteine (Hc), and tissue factor pathway inhibitor (TFPI) inBD and figure out the relationship between the activity of disease.Thirty patients with Behcet Disease both in active and inactive periods and 30healthy individuals were included in the study. The mean age of patients were36,8±13,0 and the mean age of controls were 37,8±13.0 years. Patients? andcontrols? sex distrubitions were similar (19 men and 11 women). Blood samples werecollected from the patients both active and inactive periods, and controls. SerumTFPI and Hc levels were determined with ELISA method, APCR levels weredetermined with APCR process by measuring clotthing time. Independent t test wasused for statistical analysis and p0.05). There wasstatistically significant difference between the values provided in active period andcontrol group (p0.05).The mean TPFI levels were 0,43±0,06 ng/mL in ABD, 0,37±0,06 ng/mL in IBD,and 0,36±0,08 ng/mL in control group.