Sentetik hidroksiapatitin kemik porseleni bünyesinde kullanımı
Using of synthetic hydroxyapatite in bone china
  1. Tez No: 535587
  2. Yazar: SELVİN YEŞİLAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAGUT KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada farklı Ca/P oranına sahip (1,40, 1,45, 1,50, 1,67, 1,80, 2,07) hidroksiapatit tozları sentezlenmiş, bu tozların termal karakteristikleri incelenmiş ve standart kemik porseleni reçetesinde kemik külünün yerine kullanımı araştırılmıştır. Geliştirilen model reçeteye göre (% 25 Na-feldispat, % 25 Kaolen, % 50 Hidroksiapatit) kemik porseleni bünyeleri hazırlanmıştır. Bünyelere uygulanan testler ile 1230-1290 o C arasında farklı sinterleme sıcaklıklarında pişirimi gerçekleştirilen standart bünyenin ve hidroksiapatit içerikli bünyelerin su emme, yoğunluk, boyutça küçülme, renk değerleri saptanmış ve mikroyapıyı nasıl etkilediği belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen verilerin ışığı altında sentezlenen hidroksiapatit tozlarının kemik porseleni bünyelerinde kemik külü yerine kullanılma kapasitesine sahip oldukları tespit edilmiş ve Ca/P: 1,50 mol oranına sahip hidroksiapatit tozu kullanılarak üretilen kemik porseleni bünyesinin ticari bünyenin özelliklerine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, hydroxyapatite powders with different Ca/P ratio (1,40, 1,45, 1,50, 1,67, 1,80, 2,07) were synthesized, thermal characteristic of these powders were analyzed and it was investigated using of these powders in a standard bone china body replacing of bone ash. Bone china bodies were prepared according to the developed model recipe (25 % Na-feldspar, 25 % Kaolin, 50 % Hydroxyapatite). With the tests applying onto bodies, the water absorption, density, firing shrinkage, colour of the standard and HA powder containing bodies sintered different temperatures between 1230 o C and 1290 o C were determined and its effect on their microstructure was tried to be found. In the light of these results, it was concluded that synthesized hydroxyapatite powders indicate a using capacity in the bone china body and that the bone china body prepared by using HA powder with Ca/P: 1.50 mol ratio has the same properties with commercial one