İntrakranyal meningiomlarda matriks metalloproteaz-9 enziminin histopatolojik grade ile ilişkisi ve proliferasyon derecesinin ki-67 ile korelasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between metalloprotease-9 enzyme and histopathologicgrade and the correlation between proliferation degree and ki-67 in intracranial meningiomas
  1. Tez No: 535588
  2. Yazar: ERDİNÇ ÖZEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CELAL İPLİKÇİOĞLU, DOÇ. DR. SUAT EROL ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Giriş: Meningiomlar, araknoid“cap”hücrelerinden kaynaklanan genellikle iyi huylu tabir edilen tümörlerdir. Meningiomlar, tüm beyin tümörlerinin %15'ini, spinal tümörlerin ise %25'ini oluşturmaktadırlar. Meningiomlar, sinir sistemine komşu bölgelerde görülmesine rağmen, extradural yerleşimleri de literatürde bildirilmiştir. En sık konveksite, parasagittal, falks gibi bölgelerde görülür. Primer tedavileri cerrahidir. Meningiomların prognozunu belirlemede halen en önemli faktör tümör evrelemesidir.Meningiomların, cerrahi tedavi sonrası nüksü ve agresif karakterini belirlemede birçok immünohistokimyasal belirleyiciler üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Ekstrasellüler matriksin bileşenlerinden biri olan metalloproteazlar, temel olarak protein yıkımında, hücre büyümesinde, apoptoziste, invazyonda ve anjiogenezde rol alırlar. Amaç: Bu çalışmada amaç, MMP-9 ekspresyonunun meningiomlarda histopatolojik Grade ile ilişkisinin değerlendirilmesi ve proliferasyon derecesinin belirleyicisi olan Ki-67 ile korelasyonu gözden geçirilmiştir. Gereç ve Yöntem: 2006-2009 yılları arasında kliniğimizde intrakranyal meningiom nedeniyle ameliyat edilmiş 24 olgunun MMP-9 ve Ki-67 ekspresyonu immünohistokimyasal olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Meningiomas are usually called benign tumors that arise from arachnoid“cap”cells. Meningiomas constitute 15% of all brain tumors and 25% of all spine tumors. Meningiomas may seen everywhere that meninges exist, altough convexity, parasagittal and falx are the most common regions. Surgery is the primary treatment of meningiomas. Tumor staging and total resection are still the most important factors in determining the prognosis and reccurence rate of meningiomas.Many immunohistochemical markers have been studied for determining the character of recurrence after surgery and aggressivity of the meningiomas. Metalloproteinase, one of the components of the extracellular matrix, basicly plays an important role on protein degradation, cell growth, apoptosis, invasion and angiogenesis. Aim: Aim of our study is to determine the relationship between MMP-9 expression and histopathological tumor grade to evaluate the correlation between the proliferation marker Ki-67. Material and Methods: 24 cases who underwent surgery for intracranial meningioma in our clinic betweeen the years of 2006 and 2009 were evaluated to determine the MMP-9 and Ki-67 expressions.