Entübasyona bağlı hemodı̇namı̇k yanıtın kontrolünde esmolol ve lı̇dokaı̇nı̇n etkı̇nlı̇ğı̇nı̇n karşılaştırılması
- Tez No: 535592
- Danışmanlar: UZMAN KADİR İDİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Bu randomize çalışmanın amacı endotrakeal entübasyonun neden olduğu hemodinamik yanıtın kontolünde esmolol ve lidokainin etkilerini karşılaştırmayı amaçlamaktır. Yöntemler: Bu çalışmaya ASA I-II olan 19 ve 76 yaşları arasında 40 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele olarak iki grubuna ayrıldı. Grup E' ye (n=20) 1,5 mg/kg esmolol, Grup L'ye (n=20) 1.5 mg/kg %2 lidokain i.v. bolus olarak 30 saniyede anestezist tarafından uygulandı. Tüm hastalara aynı anestezi tekniği uygulandı. Sistolik kan basıncı (SKB), diastolik kan basıncı (DKB) ve ortalama kan basınçları (OKB) ile kalp atım hızı için belirlenen zamanlarda ölçümler yapılarak kaydedildi. Bu ölçümler ve daha sonra yapılan değerlendirmeler, hangi ilacın uygulandığını bilmeyen bir anestezist tarafından gerçekleştirildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik veriler açısından fark bulunmadı (p>0.05). Her iki grupta da çalışma ilacının uygulanmasıyla kalp atım hızı, sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı ve ortalama kan basıncı düzeylerininin kontrol değerlerine göre azaldığı, bu azalmanın Grup E' de daha belirgin olduğu ve Grup L' ye göre düşük olduğu bulundu. Grup L' nin 1,5 ve 7.
Özet (Çeviri)
Objectives: The purpose of this randomized study is to compare the effects of esmolol and lidocaine in the control of hemodynamic response caused by endotracheal intubation. Methods: In this study, 40 patients with ASA I-II physical status and between the ages of 19 and 76 were included and randomly divided into two groups. In the Group E (n = 20), iv bolus injection of 1.5 mg/kg esmolol, in the Group L (n = 20), iv bolus injection of 1.5 mg/kg 2% lidocaine were given with iv bolus injection in 30 seconds. All patients received the same anesthetic technique. Systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP) and mean blood pressure (MBP) and heart rate measurements were done at specified times and recorded. Records were assessed by an anesthesiologist blinded to which drug is applied. Results: There was no difference between the groups in demographic data (p>0.05). In both groups, with the implementation of the study drug, systolic blood pressure, diastolic blood pressure and mean arterial blood pressure decreased compared to controls, this reduction was lower in Group E than Group L.