Rektum kanserli hastalarda difüzyon ağırlıklı MR görüntülemenin kantitatif değerlendirmesi: FDG - PET BT ile korelasyonu
Quantitative assessment of diffusion-weighted MR imaging in patients with primary rectal cancer: Correlation with FDG-PET/CT
- Tez No: 535616
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL AYŞE ERDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı, rektum kanserli hastalarda DAG görüntüleme ile elde edilen ADC min değeri ile PET/BT ile elde edilen SUV maks arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir.Gereç ve yöntem:Çalışmamıza histopatolojik olarak rektum adenokanser tanısı alan toplam 41 hasta dahil edildi. Hastalara preoperatif evreleme amacıyla bir hafta içinde (ortalama zaman aralığı 3+1 gün) alt abdomen MR ile difüzyon MR ve 18F-FDG PET/BT görüntüleme yapıldı.ADC min ölçümü için; ROI'ler, b değerinin 1000 sn/mm2 olduğu görüntülerde tümörü içeren her kesitte tümörün yüksek sinyal intensitesindeki sınırı konturları boyunca manuel olarak çizildi ve ADC haritasına kopyalandı. ADC minimum her tümörün tüm vokselleri içerisinde en düşük ADC değeri olarak saptandı.SUV max ölçümü için, tüm vücut görüntüleri transaksial, sagittal ve koronal kesitlerde vizüel olarak ayrı ayrı değerlendirildi. Her kesitte saptanan lezyonlardan ROI belirlenerek SUV maks değerleri bilgisayar tarafından otomatik olarak hesaplandı.DAG ile elde edilen ADC min değeri ile 18F-FDG PET görüntülemede elde edilen SUV maks değeri ``Spearman'' korelasyon testi ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of the study was to assess correlation between ADC min values obtained from diffusion weighted imaging and SUV max values obtained from 18 FDG-PET/CT in rectal cancer.Material and method:Forty one patients with pathologically confirmed rectal adenocarcinoma were included in this study. For preoperative staging; PET/CT and lower abdomen magnetic resonance imaging with diffusion weighted magnetic resonance imaging exams were performed within 1 week (mean time interval, 3±1 day).For ADC measurement, regions of interest (ROIs) were manually drawn along the border of the high signal of the tumour on the b=1000 s/mm2 images to cover the entire tumour area of each consecutive tumour-containing slice and copied to ADC maps. ADCmin was determined as the lowest ADC value among all voxels in each tumor.For SUV max measurement, whole body PET/CT images were assessed visually on transaxial, sagittal and coronal images. ROI?s were determined from the lesions seen on each slice and SUV max were calculated automatically by the computer.ADC min obtained from diffusion weighted imaging and SUV max obtained from 18 FDG-PET/CT were compared by using ``Spearman?? correlation test.