Onikomikozda uzun atımlı 1064 nm nd:yag lazer tedavisi ile oral terbinafin tedavisinin etkinlik ve güvenilirlik açısından karşılaştırılması
Comparison of long-pulsed 1064 nm nd:yag laser treatment with oral terbinafine treatment in terms of efficacy and safety in patients with onycomycosis
  1. Tez No: 535617
  2. Yazar: TUĞBA AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAYİ KUTLUBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Erişkinde en sık görülen tırnak hastalığı onikomikozdur. Onikomikozda altın standart tedavi şekli oral antifungal tedavidir. Ancak sistemik tedavi, yan etki riski ve ilaç etkileşim potansiyelinden dolayı her hastada kullanılamamaktadır. Araştırmamızda onikomikoz tedavisinde son yıllarda öne çıkan 1064 nm Nd:YAG lazerin etkinliğini, sistemik antifungal tedaviyle karşılaştırarak değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya klinik olarak onikomikoz tanısı konulup mikrobiyolojik olarak tanısı teyit edilen (direk mantar bakısı ve kültürü ile) 40 hasta dâhil edildi. Hastaların tırnak lezyonları tedavi öncesinde fotoğraflanarak belgelendi ve hastalıklı tırnakların skorları OSI (onikomikoz şiddet indeksi) kullanılarak hesaplandı. 20 hastaya lazer tedavisi (L grubu), 20 hastaya oral terbinafin tedavisi (T grubu) başlandı. Hastalar tedavilerinin 2. aylarının sonunda ve tedavi bitiminden 1 ay sonra OSI skorları hesaplanarak klinik olarak değerlendirildi. Mikolojik değerlendirme için tedavi bitiminden 1 ay sonra, direk mantar bakısı ve kültürü tekrar edildi. Bulgular: Çalışma sonunda lazer grubundaki 20 hastanın 76 tane tırnağı, terbinafin grubundaki 17 hastanın 81 tane tırnağı değerlendirmeye alındı. Tedavi sonrası OSI skorları karşılaştırıldığında, her iki grupta da OSI skorlarında düşme elde edildi. Ancak T grubundaki OSI skorundaki azalma, L grubuna göre anlamlı olarak üstün bulunmuştur (p0,05). Yani onikomikoz tedavisinde oral terbinafin, klinik iyileşme açısından lazer tedavisine üstün bulunmakla beraber, mikolojik iyileşme açısından iki grup arasında fark saptanamamıştır. Sonuç: Sonuç olarak bu çalışma bize, onikomikozda uzun atımlı 1064 nm Nd:YAG lazer tedavisinin“sağlıklı tırnak gelişiminde artış sağladığı”ancak bu etkinin oral antifungal tedaviye kıyasla yetersiz kaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Onychomycosis is the most common nail disease in adults. The gold standard treatment for onychomycosis is the oral antifungal therapy. In our study, we aimed to evaluate the efficacy of 1064 nm Nd:YAG laser in comparison with systemic antifungal therapy. Material and Methods: Fourty patients diagnosed as onychomycosis and confirmed microbiologically (with direct fungal examination and culture) were included in the study. The nail lesions of the patients were documented before the treatment by using OSI (Onychomycosis Severity Index) and with photos. 20 patients received laser treatment (L group), while 20 patients received oral terbinafine treatment (T group). Patients were evaluated clinically by calculating their OSI scores at the end of 2 months of treatment and 1 month after the end of treatment. One month after the end of the treatment, direct fungal examination and culture were repeated for mycological evaluation. Results: When OSI scores were compared after treatment, OSI scores decreased in both groups. However, the decrease in OSI score in T group was significantly higher than of L group (p 0,05). In other words, oral terbinafine has been found to be superior to laser treatment in terms of clinical recovery, but not the mycological recovery. Conclusion: In conclusion, this study shows that 1064 nm Nd:YAG laser treatment in onychomycosis increases“healthy nail development”, but this effect is insufficient compared to oral antifungal therapy