Nano boyutta metal oksitleri çöktürülmüş linterin duvar kağıdında kullanılması ve radyasyon tutuculuğunun ölçülmesi
USING NANO-SIZED METAL OXIDE PRECIPITATED LINTER SAMPLES IN WALL PAPER PRODUCTION: RADIATION RETETION PROPERTIES
- Tez No: 535631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN URUŞ, PROF. DR. AHMET TUTUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Chemistry, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, atık asidik linter lifleri üzerine, nano boyutta Fe3O4, TiO2 ve ZnO gibi metal oksitleri kimyasal olarak çöktürülmüş, karekterize edilmiş ve duvar kağıdı kuşe harcında kullanılarak elde edilen duvar kağıdının radyasyon geçirgenliğinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, atık linter liflerinin üzerine, nano boyutta Fe3O4, TiO2 ve ZnO metal oksitleri, % 0.5, % 1, % 5 ve % 10 oranlarında içerecek şekilde kimyasal olarak çöktürülmüştür. Nano boyutta metal oksitler çöktürülmüş atık linter lifleri FT-IR, FT-FAR, TG/DTA/DTG, SEM, EDX, TEM, ICP-OES, XRD ve FSEM cihazları kullanılarak karakterize edilmiştir. Daha sonra metal oksitlerle çöktürülmüş atık asidik linter liflerinden % 5, 10 ve 15 oranında alınarak kuşe harcı hazırlanmış ve duvar kağıtlarının yüzeyi bu harçla kuşelenmiştir. Elde edilen kuşe duvar kağıtlarının radyasyon geçirgenlikleri ayrı ayrı incelenmiştir. Çalışma bulgularına göre radyasyon geçirgenliği incelendiğinde % 0.5, % 1, % 5 ve % 10 nano boyutta metal oksitlerle kaplanmış atık asidik linter liflerinden % 5, 10 ve 15 oranlarında alınarak elde edilen tüm kuşe duvar kağıtlarının kütle azaltma katsayılarında olumlu sonuçlar alınmıştır. En yüksek radyasyon geçirgenliği değeri ise % 10 linter ve % 10 nano boyutta ZnO ile çöktürülmüş kuşe duvar kağıtlarında (6.2767±0.0196 cm2/g) elde edilmiştir. Sonuç olarak nano boyutta metal oksitler çöktürülmüş atık asidik linterlerin katma değeri yüksek kuşe kağıt ve duvar kağıdı gibi yeni ürünlerde değerlendirilmesi hem bölge ve hemde ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, metal oxides; Fe3O4, TiO2 and ZnO were chemically precipitated on waste linter fibers. The nano-sized Fe3O4, TiO2 and ZnO metal oxides were chemically precipitated to contain 0.5 %, 1 %, 5 % and 10 % in linter samples. The nano-metal oxide precipitated waste linter fibers were characterized using FT-IR, FT-FAR, TG/ DTA / DTG, SEM, EDX, TEM, ICP-OES, XRD and FSEM techniques. Then, the wall paper samples were prepared using the nano-metal oxide precipitated linter samples containing 5, 10 and 15 % of metal oxides, The radiation retention properties of the coated wallpapers were investigated separately. According to the results, the mass reduction coefficients of all coated wall paper obtained by taking 5 %, 10 % and 15 % of waste linter fibers coated with 0.5 %, 1 %, 5 % and 10 % nano size metal oxides were obtained positive results. The highest radiation transmittance value was obtained in coated wallpaper (6.2767 ± 0.0196 cm2/g) precipitatedwith 10 % linter and 10 % nano size ZnO. As a result, the evaluation of nano-metal oxide precipitated waste liners in new products such as paper and wallpaper with added value will provide important contributions to the economy of the region and the country.