Aromataz enzim inhibitörü Anastrazolün rat testislerine etkisinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathologic effects of Anastrozole an aromatase enzyme inhibitor on rat testicles
- Tez No: 535651
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİN ÖZYAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İdiyopatik erkek infertilitesinin ampirik tedavisinde kullanılan aromataz enzim inhibitorlerinin selektif grubunu oluşturan anastrozol adlı ilacın testis histopatolojisi üzerine olan etkileri incelenmiştir. Yirmisekiz rat, dört eşit gruba bölünmüştür (kontrol, 3 tedavi grubu). Tedavi gruplarına 21 gün süreyle üç farklı dozda anastrozol uygulanmıştır, 21 günün sonunda testisler çıkartılmış ve histopatolojik incelemeye alınmıştır. Yüksek doz tedavi grubunda testis boyutlarında azalma izlenmiştir. Diğer histopatolojik değişiklikler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark ortaya konamamıştır. Tüm gruplarda bazal laminalar normal olarak değerlendirilmiştir. Anastrozol tedavisinin testis boyutlarında azalmaya neden olduğu ortaya konmuştur. Bu azalmanın nedeninin yalnızca bu gelişmenin ışığında aydınlatılamayacağı, hormonal değerlendirmeleri de içeren çalışmaların yarar sağlayabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of a selective aromatase inhibitors ''anastrozole'' thought to be useful in the treatment of male infertility, was investigated on rats, histopathologically. Twenty-eight rats were divided into 4 groups (7 rats in each; control and 3 treatment groups). Anastrozole was given to treatment groups (3 different dose schedule) for 21 days. At the end of 21 days, the testes were excised and examined histopathologically. We found a decrease in testis volume in high dose group. A statistically significant change could not be shown between groups for testicular histology. The basal lamina of the testes were found to be unchanged. The treatment in rats leads to volume decrease in testes. This finding could not be explained in the light of this study, and needs further evaluation, maybe with synchroneous hormonal evaluation.