Aromataz inhibitörü kullanan meme kanserli hastalarda osteoporoz ile inflamatuar belirteçler arasındaki ilişki
The relationship between osteoporosis and inflammatory markers in breast cancer patients using aromatase inhibitors
  1. Tez No: 852762
  2. Yazar: MURAT ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFNAN ALGIN, DOÇ. DR. ENES SEYDA ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın esas amacı, meme kanseri tanısıyla aromataz inhibitörü (Aİ) kullanan hastalarda osteoporoz gelişimi ile inflamatuar belirteçler arasındaki ilişkinin incelenmesi ve Aİ kullanımına bağlı osteoporoz gelişiminin önceden tahmin etmede bu belirteçlerin önemini belirlemektir. İnflamatuar belirteçler olarak periferik kanda ölçülen nötrofil lenfosit oranı (NLO), monosit lenfosit oranı (MLO) ve platelet lenfosit oranı (PLO) ile alkalen fosfataz (ALP) düzeyine bakılması planlanmıştır. Literatürde osteoporoz ile bu basit inflamatuar parametreler arasındaki ilişkiyi araştıran pek çok çalışma mevcut iken; doğrudan osteoporoza yol açan aromataz inhibitörlerine bağlı olarak gelişen osteoporoz ile inflamatuar belirteçlerin ilişkisini araştıran bir yayın bulunmamakta olup, çalışmamız bu yönüyle önem arz etmektedir. GEREÇ VE YÖNTEM : Çalışmamızda Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniğinde hormon reseptörü pozitif meme kanseri tanısıyla aromataz inhibitörü tedavisi alan hastalara ait tedavi verileri ve dosya bilgileri retrospektif olarak tarandı. Dahil edilme kriterlerine uygun olan 125 hastanın, Aİ tedavisi öncesi ve sonrasına ait hemogram parametreleri ile kemik mineral dansitometre (KMD) sonuçlarına bakılarak; tedavi öncesi KMD sırasındaki hematolojik parametreler ile tedavi sonrasındaki KMD sırasındaki hematolojik parametreler arasındaki değişimin osteoporoz ile ilişkisi araştırıldı. BULGULAR : Çalışmaya dahil edilen hastaların ortanca yaşı 59 idi (54-65).
Özet (Çeviri)
Objective: The main purpose of our study is to examine the relationship between the development of osteoporosis and inflammatory markers in patients using aromatase inhibitors (AI) with the diagnosis of breast cancer and to determine the importance of these markers in predicting the development of osteoporosis due to AI use. It is planned to examine neutrophil lymphocyte ratio (NLR), monocyte lymphocyte ratio (MLR), platelet lymphocyte ratio (PLR) and alkaline phosphatase (ALP) level measured in peripheral blood as inflammatory markers. While there are numerous studies in the literature investigating the relationship between osteoporosis and these simple inflammatory parameters, there is currently no publication that explores the connection between inflammatory markers and osteoporosis specifically induced by aromatase inhibitors, which directly lead to osteoporosis. Our study is significant in this regard. Material and Methods: In our study, treatment data and file information of patients who received aromatase inhibitor treatment with a diagnosis of hormone receptor-positive breast cancer in Ankara Bilkent City Hospital Medical Oncology Clinic were retrospectively scanned. We investigated the relationship between hematological parameters during the pre-treatment and post-treatment bone mineral densitometry (BMD) results of 125 patients who met the inclusion criteria. The study focused on the changes in hematological parameters during pre-treatment BMD and post-treatment BMD and their association with osteoporosis. Results: The median age of the patients included in the study was 59 years (54-65).