Tip 2 diabetes mellituslu erkek hastalarda obezitenin D vitamini düzeylerine etkisi
The effect of obesity on vitamin D levels in male patients with TYPE 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 535654
  2. Yazar: MERVE AKDUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA NUR ADEMOĞLU DİLEKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç Tip 2 Diabetes Mellitus (DM) birçok komplikasyonu olan ve prevalansı tüm dünyada giderek artan kronik bir hastalıktır. Obezitenin Tip 2 DM etyopatogenezindeki rolü bilinmekle birlikte, literatürde 25(OH)D vitamini eksikliğinin de diyabet etyopatogenezinde etkili olabileceği bildirilmektedir. Ayrıca, 25(OH)D vitamini eksikliği ve obezite arasındaki ilişki de son yıllarda birçok çalışmaya konu olmuştur. Kliniklerimize başvuran hastaların birçoğunda 25(OH)D vitamini eksikliği bulunmaktadır. Literatürde kadın ve erkek hastalarda 25(OH)D vitamini düzeylerindeki farklılıkların, 25(OH)D vitamini ile insülin direnci, obezite ve diyabet ilişkisinin incelendiği çalışmalara sık rastlanmakla birlikte, erkek diyabetik hastalarda 25(OH)D vitamini ve metabolik hastalık ilişkisinin incelendiği az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada, Tip 2 DM etyopatogenezinde obezite ve 25(OH)D vitamininin rolünden yola çıkarak polikliniğimize başvuran Tip 2 DM tanılı erkek hastalarda obezitenin 25(OH)D vitamini düzeylerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem Çalışmaya Tip 2 DM tanılı 66 erkek hasta ile kronik bir hastalığı bulunmayan sağlıklı 42 birey dahil edildi. Tüm hastaların başvuru anındaki boy, kilo, bel çevresi ölçümleri yapılıp beden kitle indeksleri (BKİ) hesaplandı. Demografik ve laboratuvar verileri kaydedildi. Diyabetik hastalar ve kontrol grubu ayrıca kendi içerisinde BKİ ≥30 ve BKİ
Özet (Çeviri)
Objectives Type 2 Diabetes Mellitus (DM) is a chronic disease with many complications and its prevalence is increasing worldwide. Although the role of obesity in the etiopathogenesis of Type 2 DM is known, it is reported that 25(OH) vitamin D deficiency may be effective in the etiopathogenesis. Moreover, the relationship between 25(OH) vitamin D deficiency and obesity has been the subject of many studies in recent years. Most of the patients admitted to our clinics have 25(OH) vitamin D deficiency. In the literature, it is common to examine the differences in 25(OH) vitamin D levels and 25(OH) vitamin D and insulin resistance, obesity and diabetes in female and male patients. However, there are few studies on the relationship between 25(OH) vitamin D and metabolic diseases in male diabetic patients. We aimed to investigate the effect of obesity on 25(OH) vitamin D levels in male patients with Type 2 DM who presented to our clinic. Materials and Methods The study included 66 male patients with Type 2 DM and 42 healthy individuals without a chronic disease. Height, weight and waist circumference measurements of all patients were performed at the time of admission and the body mass index (BMI) was calculated. Demographic and laboratory data were recorded. The diabetic patients and the control group were divided into two groups as BMI ≥30 and BMI