Avrupa Birliğine giriş sürecinde jandarma teşkilatında insan hakları açısından yapılan değişiklikler
While trying to be a member of european union, has been changes about human rights in genderme organization
  1. Tez No: 535655
  2. Yazar: HAYDAR PEKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİMAR TÜRKKAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kişinin doğumla birlikte yaşam süreci başlar ve birey olur. Toplum içinde yaşarken bazı değerler kazanır ve o doğrultuda yaşamını sürdürmeye başlar. Yaşam ilerledikçe farklı zorluklarla karşılaşır ve bu zorlukların üstesinden gelmesi gerekir. İnsan düşünen varlık olduğu için dinamik bir yapıya sahiptir ve her zaman değişime açıktır. Dolayısıyla bireylerden oluşan toplumda zamanla değişime uğrar ve kimi zaman bu değişimler çok hızlı seyrederken kimi zamansa yüzyıllarca devam eder. Maslov'un ihtiyaçlar hiyerarşisinde aritmetik bir şekilde sıraladığı gibi; bireyler önce fizyolojik ihtiyaçlarını; sonra güvenlik ihtiyaçlarını gidermeye çalışırlar. Yalnız güvenlik ihtiyacı beş kişilik bir grup için sadece bir barınak bulunmaktan ibaretken, toplumlardaki güvenlik ihtiyacı biraz daha geniş yelpazede anlam bulmaktadır. İşte bu sebeplerle günümüz dünyasında birbirleri ile yakın ilişkilerde olan toplumlar ortak güvenlik sistemi geliştirmişlerdir. Şu andan hem ekonomik hem de politik anlamda etkin bir birlik olarak Avrupa Birliği görülmektedir. Ülkemiz de yaklaşık iki yüzyıldır, dış politikasında Avrupa'ya yönelmiştir ve AB'ye tam üye olmak için çalışmaktadır. Bu çalışmalarını sürdürürken, bireylerin güvenliğinin garantisi olmak durumunda olan kolluk kuvvetleri de bazı değişimlere uğrayacaktır. Bu değişimlerin özellikle İnsan Hakları açısından olması gözardı edilemez bir gerçektir. Çünkü güvenliğin temelinde insan olgusu vardır. Bireyin güvenliği sağlanırken özgürlüğünden ödün vermesi beklenemez. Şunu da belirtelim ki; özellikle 11 Eylül terör saldırısından sonra dünyada güvenlik mi? Yoksa özgürlük mü? Sorusu sorulmaya başlandı. Hangisinin diğerine tercih edileceği düşünülmeye başlandı. Çünkü güvenliğin, özgürlüğü kısıtlamak zorunda olduğu görüşünü savunanlar bulunmaktadır. Ama en doğrusu bireyin özgürlüğünü güvenlik içerisinde yaşamasıdır. AB süreci boyunca toplumsal kavramlar, olgular ve semboller, devlet-birey ilişkisi ve konumuz açısından da İnsan Hakları anlayışı zamanla değişime uğramak zorundadır. Değişimlerin Jandarma'ya yansıması doğaldır.
Özet (Çeviri)
Human life which starts with birth process and human being becames an individual by living in a society and he gets values and goes on his life with this direction, İn this life process he meet some difficulties and tries to get over these problems. As a thinking being human has a dinamic structure and always ready to change. So, societycan be change as the people in it. Sometimes these chenges can be very quick while the ohters goes on centuries. As in Maslow“Necessities Hierarchy”physical necessities are poir than safety necessities. But safety necesity for a society is more important than safety necesity for a group whit five member. Because of these, today some societies which have close relationship develop common security systems. At the moment the Europen Union has been seen as an important Union. For two centuries, Turkey heads twords Europe in his exterior politics, and tries to be a member of European Union. While continueing these Works, securities, which a responsible for individuals securty, get some changes. These changes are of course comprises human rights. Because Human Rights are on the basic of security. While the security ofperson is provided his compensating can not be expected. After the terror of 11 September., questions of“freedom or security”are raised in people mind. Because there are some people who are in the thought of security restricts freedom. On the contrary, the proper one is peoples living their freedom whit in safety. Through European Union, social concept, social facts, symbols, state-individual relationshipand the thought of Human Rights must change day by day. These changes also reflect on the Organization of Genderme.