Koroner arter hastaları ve sendrom x hastalarında homosistein ve no seviyeleri
Homocysteine and no levels in patients with coronary artery disease and syndrome x patients
- Tez No: 535671
- Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN ARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Homosistein metiyonin metobolizmasında ara ürün olarak yer alan sülfürlü bir amino asittir. Homosistein metabolizmasında folik asit metil vericisi, B12 ve B6 vitaminleri kofaktör olarak görev almaktadır. Homosisteinin normal populasyondaki açlık kan düzeyi 5-15 mol/Ldir. Hiperhomosisteinemi 15 mol/L üzerindeki değerlerdir. Yapılan çalışmalarda; yüksek homosistein düzeylerinin, homosistinürik ve hiperhomosisteinemik hastalarda aterojenik ve trombotik eğilimden sorumlu olduğu ortaya konmuştur. Bu konuda pek çok hipotez ileri sürülmekle beraber, bu etkinin mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Gelişmiş ülkelerde en çok rastlanan ölüm nedeni olan kardiyovasküler hastalıklar için başlıca risk faktörleri belirlenmiştir. Bu faktörler; diabet, sigara, hipertansiyon, dislipidemi, ailede erken KAH hikayesidir. Çeşitli çalışmalarda bu faktörlerin %50 oranında etkili olduğu gösterilmiştir ki bu başka risk faktörlerinin aranmasına yol açmıştır. Bugün homosisteinin koroner, serebral ve periferik ateroskleroz için bağımsız bir risk faktörü olduğu kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Homocysteine is a sulfure containing amino acid, formed as an intermediate during the metabolism of methionine. Folic acid is methyl donor, and vitamins B12 and B6 are cofactors in homocysteine metabolism. Homocysteine's fasting value is 5-15 mol/L in the normal population. Hyperhomocysteinemia is a level greater than 15 mol/L. In all the studies that are made, it's reported that high homocysteine levels are responsible for the atherogenic and thrombogenic tendency in homocysteinuric and hyperhomocysteinemic patients. There are many hypothesizes made, but the mechanism is not exactly known. In industrial populations, the major risk factors for cardiovascular disease are diabetes, smoking, hypertension, dyslipidemia, familial premature cardiovascular disease. In many studies it is shown that these factors are responsible from atherosclerosis in only 50 % of the cases. So these conventional risk factors can not fully explain the increased atherosclerosis. Recently it is suggested that homocysteine is an independent risk factor for atherosclerosis.