Osteokalsin düzeylerinin adölesandaki büyüme atağını izleme ve büyüme potansiyelini belirlemedeki önemi
The potential role of osteocalcin in growth monitoring during growth spurt of adolescents
  1. Tez No: 535670
  2. Yazar: HALİT HALİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL KINIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adolesan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Osteoblastlar tarafından sentezlenen osteokalsin, kemik döngüsünün önemli bir belirleyicisidir. Yüksek kemik dönüşümü ile karakterize olan büyüme atağının gerçekleştiği puberte serum osteokalsin düzeyi artar. Bu çalışmada amacı boyca uzamada hızlanma dönemine girmiş olabileceği düşünülen adölesanların cinsel gelişme evrelerine göre serum osteokalsin ve boy artışlarının arasındaki ilişkileri belirlemektir. Yirmi üç erkek ve 21 kız olmak üzere toplam 44 vakanın izlem süresince yaş, cins ve cinsel gelişme evrelerine göre 6 ay süreyle boy ve osteokalsin artışlarına bakıldı. Erkeklerin Tanner evre 3 ve 4, kızların evre 2 ve 3 osteokalsin düzeyleri yüksek bulundu. Erkeklerde evre 3 ve 4 arasında, kızlarda ise evre 2 ve 3 ile arasında ilişki yokken, erkeklerde evre 3+ 4 ortalama değerleri evre 5'in ortalama değerlerinden daha yüksek bulunmuştur. Kızlarda ise evre 2+ 3 ortalama değerleri evre 4'n ortalama değerlerinden daha yüksek bulunmuştur. Her iki cinste 6 ay süre ile boy artışı ve osteokalsin artışı arasında anlamlı bir ilişki tespit edildi. (Erkeklerde p=0,0088, kızlarda ise p=0,0053). Boy artışı ile osteokalsin artışı arasında erkeklerde %53, kızlarda ise % 59,8'lik pozitif bir ilişki bulundu. Boy artışında meydana gelen değişikliklerin erkeklerde %28,4, kızlarda ise %35,8'inin osteokalsin ile açıklanabileceği sonucuna varıldı. Geç puberte döneminde erkeklerde Tanner evre 4 ten 5'e geçerken, kızlarda ise Tanner evre 3 ten 4'e geçerken boy ve osteokalsin artışlarında ve ortalama osteokalsin düzeylerin de belirgin bir düşüş gözlendi. Her iki cinste bu erkeklerde evre 5, kızlarda ise evre 4 değerleri ile bir önceki evrelerin değerleri arasında belirgin fark gözlendi. Boyca uzma atağı süresince giren adölesanların birbirini izleyen osteokalsin ölçüm değerlerinin, bireyin pubertal büyüme grafiğindeki yerini saptama ve boyca uzama ile ilgili yorumda bulunma olanağı verenileceği kanısına varıldı
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to determine the relationship between the increase in body length and serum osteocalcin level according to sexual maturation stage of adolescents during pubertal growth spurt period. Materials and Methods: Twenty three male and 21 female adolescent were included in our study. Serial body length and serum osteocalcin levels were recorded during the 6 month study period. Rasults: Seum osteocalcin levels were high in sexual maturation stages 3 and 4 of male and 2 and 3 of female adolescents. There were no difference between sexual maturation stages 3 and 4 of males and 2 and 3 of female adolescents. However, the mean osteocalcin levels of stage 3+4 of males were higher than stage 5. We also found that mean osteocalcin levels of stage 2+3 of females were higher than stage 4. During the 6 month study period, there was a positive relationship between the raise in body length and serum osteocalcin levels. 53% in males and 59,8% in females. (males p=0,0088 , females p=0,0053). The change in body length can be explained by osteocalcin in 28,4% of males and 35,8% of females.As males pass from stage 4 to 5 and females from stage 3 to 4 the raise in body length and serum osteocalcin levels strat to decrease and finally were found to be lower than the previous stages. Conclusion: We conclude that the serial serum values of osteocalcin can help us to adjust the body length of adolescents on the body growth curve.