Heykelde metal ile doğrudan anlatım ve bir sergi
Direct shaping with metal in sculpture and an exhibition
  1. Tez No: 535673
  2. Yazar: GÖKCEN ERGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. CENGİZ ÇEKİL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Giriş kısmında doğrudan anlatımın çağdaş sanata getirdikleri ve metal ile doğrudan anlatım yöntemini kullanan sanatçılardan bahsedilmektedir. Çalışmamın ilk bölümü metallerin genel özellikleri ve doğrudan anlatım yöntemi ile kullanılabilecek metallerin tanıtılmasına ayrılmıştır. İkinci bölümde, çağdaş heykel sanatçılarına geniş anlatım olanaktan açan, metal ile doğrudan anlatım yöntemleri sıralanarak bunlar basitçe açıklanmıştır. Üçüncü ve son bölümde, metal ile doğrudan anlatım yöntemlerinden yararlanarak yaptığım heykellerin fotoğraftan ve bunlar hakkında açıklamalar yer almaktadır. Sonuç bölümünde Metal ile doğrudan anlatım yönteminin bir değerlendirmesi yapılmaktadır. Çalışmalar sonucunda elde edilen bilgiler ışığında bu yöntemin imkanları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Metal is a hard substance such as iron, steel, copper, or lead. Metal is one of the most important things to people in the world. In addition, metals play an Important role with works of art ( pieces of sculpture). Therefore, I have tried explaining metals, metal sculptures, and direct narration ways with metal in my report. In the introduction, direct narration has gotten things to contemporary art and artists who use direct narration ways have been told. In the first chapter, characteristics of metals and metals which use in the direct narration have been introduced. In the second chapter, the direct narration ways with metals that offers the best expression methods have been arranged in a row and they have been explained simply. In the third chapter, there are photographs of my sculptures from metals which I used the direct narration ways with metal while I made. In addition, there are explaining of my works of art. In finally, appreciation of the direct narration ways with metal has been made and possibilities of the method have discussed with the ending of works of art got information.