Coğrafi bilgi sistemleri ortamında mobil tabanlı anadolu üniversitesi kampüs bilgi sistemi
Mobile based anadolu university campus information system in geographic information systems platform
  1. Tez No: 535685
  2. Yazar: EBRU BABADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNAY AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Üniversiteler yaptığı çalışmalarla uluslararası hizmet veren öğretim kurumlarıdır. Açık alanlarda amaca uygun olan mekan ve bilgiyi rahatlıkla sağlamak, geniş bir çevreye hizmet ulaştıran üniversiteyi çok daha ulaşılabilir yapabilmek önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir. Akıllı telefonların hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olması, Coğrafi Bilgi Sistemlerinin gelişen teknoloji ile bir telefon kadar uzak olması, bu alanda yatırımların ve çalışmaların artmasına neden olmuştur. Bu imkanlar dahilinde, yön bulma ve bilgilendirme sürecinde, mobil cihazlardan yararlanılarak mekanı işlevsel ve fiziksel açıdan daha kullanılabilir yapmak, üniversitenin varlıklarını ulusal ve uluslararası gözler önüne sermek önem arz etmektedir. Anadolu Üniversitesi teknolojik ve bilimsel gelişmelerinin izlenmesi, geleceğin şekillenmesinde etkin olacak bireyler yetiştirilmesi, yaşam boyu öğrenme savsözü ile tüm halkı eğitim sürecine dâhil edelebilmesi amaçlarının doğrultusunda hizmet edecek olan; öğrenci, personel, akademisyen ve ziyaretçilerimize yönelik, üniversitenin fonksiyonları hakkında bilgi veren, kullanıcıların istedikleri mekanlara ulaşabilmelerini sağlayan bir CBS tabanlı mobil uygulama geliştirmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Universities are educational institutions that provides international services with their studies. It has become an important necessity to be able to provide the information that is suitable for open places and it is important to make the university more accessible which delivers the services to wide areas. Because of the fact that smart phones are indispensable ports of our lives, has led to increased investment and work in this areas. Within these possibilities, it is important to make the facility more functional and physically usable by using mobile devices in the process of orientation and information, to show the university's assets rationally and internationally. It is aimed to develop a CBS based mobile application to educate the students about the technological and scientific developments of Anadolu University and train individuals who will be effective in shaping the future and also provide information about the functions of the university and enable users to access the places they want.