The Implications of NATO's partnership for peace process on European security
NATO'nun barış için ortaklık sürecinin Avrupa güvenliğine etkileri
- Tez No: 53572
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GENÇER ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu tezin amacı, Komünist Blok'un yıkılmasından sonra Avrupa'da ortaya çıkan yeni duruma karşı NATO'nun geliştirmiş olduğu,“Barış İçin Ortaklık Süreci”olarak bilinen girişimin, Avrupa güvenliği'ne etkilerini incelemektir. Tez, altı bölümden oluşmaktadır. Bunlardan ilki,“Barış İçin Ortaklık Süreci'ni kavram olarak incelemekte ve tarihi benzerliklerle karşılaştırmalar yapmakta, ayrıca, girişimin işleyiş biçimi, yapısı ve sürecin gelişimi ayrıntılarıyla anlatılmaktadır. İkinci bölüm, Avrupa güvenliğinin en önemli parçası olan Rusya'yı ve bu ülkenin ”Barış İçin Ortaklık“ ve ”NATO'nun Doğu'ya Doğru Genişlemesi“gibi konulara bakış açışım ele almaktadır. Üçüncü bölüm, ”NATO'nun Doğu'ya Doğru Genişlemesi“ tartışmalarının odak noktası, dolayısıyla ”Banş İçin Ortaklık Girişimi“nin en önemli parçası olan Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin genel durumu hakkında bilgi vermektedir. Bölümde, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri tek tek ele alınarak, ”Barış İçin Ortaklık Süreci“nden nasıl etkilendikleri araştırılmaktadır. Dördüncü bölüm, NATO'nun Avrupa'daki diğer ”ortakları“nın (Ukrayna, Balkan Ülkeleri, Baltık Ülkeleri, İsveç, Finlandiya ve Avusturya) durumunu ve ”Barış İçin Ortaklık Girişimi“ne yaklaşımlarını incelemektedir. Beşinci bölüm, bazı NATO ”müttefikleri“nin girişime yaklaşımım ele almaktadır. Bu bölümde, NATO'nun en önemli ”müttefikleri“; Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İngiltere ve Fransa'nın ”Banş İçin Ortaklık“ konusundaki politikalarının yanısıra, girişimin kapsamındaki bölgelere ve sorunlara en yakın ”müttefîkler“den biri olan Türkiye'nin durumu da incelenmiştir. Son bölümde, ”NATO'nun Doğu'ya Doğru Genişlemesi“nin ”Barış İçin Ortaklık“ açısından önemine değinilmektedir. Çalışma, ”Barış İçin Ortaklık Süreci“nin, ”müttefîkler“in ve ”ortaklar“ın beklentilerini, bir asgari müşterek noktada buluşturmaya çalışan ve bir yandan ”müttefîkler“e durumu değerlendirmek için zaman sağlarken,öte yandan ”ortaklar"ın da güvenlik yapılarını NATO standartlarıyla uyumlulaştırmalarına olanak tanıyan bir girişim olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This research is on the implications of“NATO's Partnership for Peace Process”on European Security. The thesis is composed of six chapters, the first one of which analyses the Partnership for Peace (PfP) as a concept and provides the reader with comparisons about historical analogies. It further summarizes the procedures and the structure of the PfP and gives a brief look at the evolution of the PfP Process. The second chapter is on Russia, the major country to be affected by the PfP. Russia's general situation, its foreign and military affairs and its approach to the PfP are all given in details. The Central and Eastern European Countries are analysed in the third chapter. After a general information about their situation, these states are analysed one by one and their individual views on the PfP are also given. The fourth chapter is on the other European Partners of NATO, Ukraine, the Balkan Countries, the Baltic Countries and the three neutral states of Europe; namely, Sweden, Finland and Australia. The reader can also find these countries' approaches to the PfP in details in this chapter. The United States of America, Germany, Great Britain and France as the major NATO Allies, and Turkey, as the only NATO Ally which is geostrategically located at the center of an area which is essential to the PfP, are mentioned in the fifth chapter. The Allies' attitude about the PfP and their views on NATO are analysed in this chapter. The last chapter is on the correlation between the PfP and“NATO's Eastward Expansion”. It further gives a brief look at the debate going on about“NATO's Eastward Expansion”. The thesis arrives at the conclusion that the PfP is a NATO initiative designed to meet the needs of the former Communist countries which demand the establishment of closer ties with NATO and of the NATO Allies which prefer to“wait and see”before indulging in serious arrangements with these countires. As a result, it can be said that the thesis argues that the PfP serves as a“lowest common denominator”, giving NATO Allies the time necessary to assess the situation while providing the Partners with the means to harmonize their political and military structures with those of NATO standards.