Avrupa-Atlantik güvenliği açısından NATO-Rusya Federasyonu ilişkileri
The role NATO-Russian Federation relations in Euro-Atlantic security
  1. Tez No: 159790
  2. Yazar: EMIN IBRAHIMOV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EREL TELLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı Soğuk Savaş'ın bitmesiyle ortaya çıkan yeni jeopolitik koşullarda NATO-Rusya ilişkilerini incelemek ve bu ilişkilerin Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenliği için önemini göstermektir. Araştırma hem NATO'nun hem de Rusya Federasyonu'nun 1990'lı yılların başlarından itibaren geçirdiği dönüşüm sürecini incelemekle başlamaktadır. İlk olarak, NATO'nun yeni güvenlik ortamına uyumu ve bunun İttifak'ın güvenlik algılaması üzerine etkileri ele alınmıştır. Bu bağlamda, İttifak'ın Yeni Stratejik Kavramları ve Soğuk Savaş sonrası yapılanmalar çerçevesinde başlatılan KAİK, BİO, AAOK gibi girişimler ve bütün bunların NATO'nun Avrupa-Atlantik güvenlik mimarisindeki rolüne etkileri tartışılmıştır. NATO'nun Avrupa-Atlantik bölgesindeki rolünü etkileyeceği düşüncesiyle AGSK yaratılması girişimleri de araştırma kapsamına alınmıştır. Bunlarla birlikte, İttifak'ın yeni güvenlik ortamında karşı karşıya kaldığı“meşru kuvvet kullanma”sorunu da incelenmiştir. Sovyetler birliği'nin dağılmasından sonra Rusya Federasyonu köklü değişim sürecine girmiştir. Bu dönüşüm süreci ve Rusya'nın ulusal güç öğelerinin durumu ele alınmıştır. Özellikle RF'nin yeni güvenlik algılaması ve bunun dış politikaya yansımaları geniş biçimde tartışılmıştır. Araştırmada, Rusya dış politikasının oluşturulmasına ilişkin teorik tartışmalara geniş yer verilmiştir. NATO ve Rusya'nın geçirdiği değişim süreci incelendikten sonra, ikili ilişkiler incelenmiştir. Özellikle, ikili ilişkilerin bütününü etkilemesi dolayısıyla İttifak'ın genişleme konusu, Rusya'nın bu süreç karşısında tutumu ve onun genişlemenin iki aşamasıyla ilgili sergilediği farklı tutumun nedenleri geniş biçimde tartışılmıştır. İkili ilişkilerin/işbirliğinin gelişim dinamiği gösterilmiştir. NATO ve Rusya arasındaki işbirliğinin temelini oluşturan ve ikili ilişkileri düzenleyen belgeler de araştırma kapsamına alınmıştır. Bütün bu incelemelerin sonunda, NATO-Rusya işbirliğinin sürdürülmesinin Avrupa-Atlantik bölgesinde güvenliğin sağlanması açısından büyük önem taşıdığı sonucuna varılmıştır. 137
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to examine NATO-Russia relations under the new geopolitical circumstances emerged after the end of Cold War and to clarify the importance of this relationship to Euro- Atlantic security. The study starts with analysing the conceptional and institutional aspects of both NATO's and the Russian Federations' transformation process since early 1990s. First, the adaptation of NATO to new security environment and its impacts on security perceptions of the Alliance are examined. In this context, the Alliance's New Strategic Concepts and the initiatives like the North Atlantic Cooperation Council, Partnership for Peace, Euro-Atlantic Partnership Council that were formed in the framework of post Cold War restructuring process and their effects on NATO's role in Euro-Atlantic security architecture are discussed. Taking into account its possible effects on NATO's role in the region, European Security and Defence Identity initiative is also examined in this study. Additionally, the“legitimate use of force”issue that constitutes one of the most problematic issues to the Alliance in the new security environment is examined too. The Russian Federation has undergone profound changes since early 1990s. This transformation process and national power of“new”Russia is examined. Particularly, new security perception of Russia and its implications on Russian foreign policy are comprehensively discussed. The study pays much more attention to theoretical aspects of decision making in Russian foreign policy. After examining the transformation of the Alliance and Russian Federation, their bilateral relations are discussed. Since NATO's enlargement policy affects the whole of mutual relations this matter is discussed in detail. Russia's different reactions to the two phases of the Alliance's enlargement and the causes of such distinctive approaches are examined too. Dynamics of mutual relations/cooperation are described. The documents that constitute the conceptional framework of NATO- Russia cooperation and regulate mutual relations are also examined. Finally, it is concluded that promotion of NATO-Russia cooperation is of vital importance to Euro-Atlantic security. 138