Konjenital ekstraokuler kas fibrozisi (KEOKF) hastalarında klinik bulgular ve cerrahi yaklaşım takip sonuçları
Konjeni̇tal ekstraokuler kas fi̇brozi̇si̇ (KEOKF) hastalarinda kli̇ni̇k bulgular ve cerrahi̇ yaklaşim taki̇p sonuçlari
  1. Tez No: 535722
  2. Yazar: ELMAS YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN GÖKYİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Konjenital ekstraokuler kas fibrozisi (KEOKF) hastalarında klinik bulgu ve cerrahi yaklaşım takip sonuçları Giriş ve Amaç: Konjenital kas fibrozisi ilk defa 1879 yılında Heuk tarafından bilateral kapak pitozu ve ekstraoküler kaslarda zayıflık olarak tanımlanmıştır. 1956 yılında Laughlin tarafından sendromun özelliklerini gruplamıştır. KEOKF'li hastalarda tedavinin temel amacı ambliyopiyi önlemek, anormal baş pozisyonunu düzeltmektir, malasef çoğu hastada binokuler görme kaybolmuştur. KEOKF hastalarında cerrahi zordur, tecrübe ve tekrarlar gerekir. Cerrahi girişimden önce ekstraokuler kas boyutları ve yerleşimi için görüntüleme yapılması önerilmektedir. Kasların gergin olması nedeniyle cerrahi sırasında teknik zorluklar yaşanabilir. Bu çalışmada amacımız KEOKF hastalarında klinik bulguların, tedavi basamaklarının, cerrahi yöntem ve sonuçlarının değerlendirilmesidir Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde Mart 2000-Mart 2018 tarihleri arasında konjenital ekstraoküer kas fibrozisi tanısı konulmuş ve çalışmaya uygunluğu tespit edilmiş 76 hastanın verileri incelenmiştir. 76 hastada da demografik özellikler, uzak ve yakında kayma dereceleri, kayma tipi, patern özellikleri, bakış kıstlılıkları, göz hareketleri, bilateral veya unilateral olduğu, anizometri olup olmadığı, anormal baş pozisyonu, görme keskinliği, daha önce pitoz veya şaşılık operasyonu geçirip geçirmediği, geçirdiği ameliyat sayısı, klinik ve cerrahi başarı, sistemik ek hastalıklar, aile hikayesi olup olmadığı retrospektif olarak şaşılık arşivindeki dosyalardan araştırıldı. Hastalar klinik bulgularına göre KEOKF tip 1,2 ve 3 olarak gruplandırıldı.
Özet (Çeviri)
Clinical findings and follow-up results in congenital extraocular muscle fibrosis (KEOCF) patients Background and aim: Congenital muscle fibrosis was first described by Heuk in 1879 as bilateral valve ptosis and extraocular muscle weakness. In 1956, he grouped the characteristics of the syndrome by Laughlin. In KEOKF patients, the main purpose of treatment is to prevent amblyopia and to correct abnormal head position. In most patients, binocular vision is lost. Surgery is difficult, and experience and repeats are required in patients with CAEF . It is recommended to perform imaging for extraocular muscle size and placement before surgical intervention. Due to the tightness of the muscles, technical difficulties may occur during the surgery. The aim of this study is to evaluate the clinical findings, treatment steps, surgical methods and results of KEOKF patients. Materials and Methods: The data of 76 patients who were diagnosed as congenital extraocular muscle fibrosis in our clinic between March 2000 and March 2018 were evaluated. In 76 patients, demographic characteristics, distant and near-slip degrees, type of slip, pattern characteristics, visual acuity, eye movements, bilateral or unilateral, whether or not anisometry, abnormal head position, visual acuity, previous pitosis or strabismus operation The number of operations, clinical and surgical success, systemic diseases, family history were investigated retrospectively from the files in the archive of strabismus. According to the clinical findings, patients were classified as KEOKF type 1,2 and 3.