Koroner arter hastalığı nedeniyle CABG yapılan hastalarla koroner arter hastalığı olmayan kapak hastaları,HOCM hastası asendan aort anevrizması olan hastalarda epikardiyal dokuda apaptoz antiapoptoz ve otofaji belirteçlerinin karşılaştırılması
The comparison of apaptoz antiapoptosis and autophagy markers in epicardial tissue in patients with coronary artery disease and in patients have valvüler disease, HOCM, ascendan aort aneurysm without coronary artery disease
  1. Tez No: 535723
  2. Yazar: MESUT KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÖKHAN ALICI, UZMAN CEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar dünya çapında travmalardan sonra ölümlerin ikinci en sık sebebidir ve görülme sıklığı her geçen dekat biraz daha artmakta ve daha genç hastalarda da görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, 2016 yılında tüm dünyadaki ölümlerin % 31'ini oluşturan yaklaşık 17,9 milyon insan kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle öldü. Basit bir kasılma kusurunu kalp bozukluğu olarak düşünmek yerine, kardiyovasküler hastalıklar başlangıçta 'kardiyak yeniden modelleme' olarak adlandırılan homeostatik kontrolü yönlendiren kalbin hücresel ve moleküler bileşenlerinde uyarlama değişikliklerinin sonuçları olarak değerlendirilmelidir. Kardiyak yeniden modelleme, kardiyak hücre ölümünün artmış oranlarını, hücre dışı matriste yapısal değişiklikleri ve beraberindeki iltihaplanmayı içerir. Kalp kusurlarında hücre ölümünün mekanizması sadece apoptozu ve nekrozu değil, aynı zamanda apoptozun programlanmış ve düzenlenmiş mekanizmasının yönlerini paylaşan ancak nekrotik morfoloji gösteren otofajiyi de içerir(2)
Özet (Çeviri)
Cardiovascular disease is the second most common cause of death after trauma worldwide and its prevalence is increasing in every last decade and is observed in younger patients. According to the World Health Organization, approximately 17.9 million people died of cardiovascular disease in 2016, accounting for 31% of all deaths worldwide. Instead of considering a simple contraction defect as a heart disorder, cardiovascular diseases should be considered as the results of adaptation changes in the cellular and molecular components of the heart, which initially referred to 'cardiac remodeling' called homeostatic control. Cardiac remodeling includes increased rates of cardiac cell death, structural changes in the extracellular matrix, and associated inflammation. The mechanism of cell death in heart defects includes not only apoptosis and necrosis, but also autophagy, which shares the aspects of the programmed and regulated mechanism of apoptosis, but shows necrotic morphology (2).