Acil servise karın ağrısı ile başvuran gebe hastaların inflamasyon belirteçleri ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of inflammation markers and clinical features of pregnant patients presented to the emergency department with abdominal pain
  1. Tez No: 535727
  2. Yazar: BİLGE KARACA
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BEDRİYE MÜGE SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ACİL SERVİSE KARIN AĞRISI İLE BAŞVURAN GEBE HASTALARIN İNFLAMASYON BELİRTEÇLERİ VE KLİNİK ÖZELLİKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ AMAÇ:Acil servise karın ağrısı ile başvuran gebe hastalardaki inflamasyon belirteçleri ve klinik özelliklerinin tanısallığa olan katkısının belirlenmesidir. GEREÇ ve YÖNTEM:Hastanemiz acil servisine bir yıl süresince karın ağrısı ile başvuran, fizik muayene ile akut batın ön tanısı konan 18 yaş ve üstü,travma öyküsü ve sepsis ön tanısı olmayan gebeler çalışmaya dahil edildi (n=54). Karın ağrısı olmayan 18 yaş ve üstü sağlıklı gebeler(n=45)ile ise kontrol grubu oluşturuldu. Karın ağrısı ile başvuran gebe hastaların yaş, öykü, fizik muayene bulguları, hemogram, biyokimya, prokalsitonin, tam idrar tahlili ve ultrasonografi sonuçları değerlendirildi. Hospitalize edilengebeler cerrahi gereksinimi var kabul edildi ve cerrahi batın olarak değerlendirildi. Veriler Statistical Package for the Social Sciences® for Windows 23.0versiyonu ile analiz edildi. Normal dağılım Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirildi. Sürekli değişkenlerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortanca (minimum-maksimum); kategorik değişkenler sayı ve yüzdeler ile ifade edildi. İkili grup karşılaştırmalarında vaka sayısı az olduğundan Mann Whitney-U testi kullanıldı. Kategorik değişkenlerde gruplar arası karşılaştırmalarda Ki-Kare testi kullanıldı.. BULGULAR:Akut batın ön tanısıyla takip edilen 54 hasta değerlendirildi. Yaş ortancası 27 yıl (minimum;18,maksimum;38 yıl), gebelik süresi ortalamaları18 hafta (minimum; 5, maksimum; 39 hafta) olarak tespit edildi. Akut batın ön tanısı ile izlenen gebeler ile kontrol grubu arasında (n=45) yaş, gebelik haftası,prokalsitonin ve hemoglobin değerleri açısından anlamlı ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF INFLAMMATION MARKERS AND CLINICAL FEATURES OF PREGNANT PATIENTS PRESENTED TO THE EMERGENCY DEPARTMENT WITH ABDOMINAL PAIN AIM: The aim of this study is to define the diagnostic contribution of inflammation markers and clinical features of pregnant patients who are presented to the Emergency Department with abdominal pain MATERIALS AND METHODS: Pregnant patients aged 18 and above who were presented to the Emergency Department with abdominal pain were included in the patient group (n=54) while pregnant patients who do not show any signs of abdominal pain were taken as controls (n=45). Patients' anamnesis, physical examination, symptoms, age, complete blood count, biochemical analysis, procalcitonin, urine analysis and Ultrasonographic findings were evaluated. Patients who were hospitalizated were referred as patients with surgical indication. The data was analysed by“ Statistical Package for the Social Sciencesfor Windows version 23.0”. Due to small number of subjects in our study, Mann Whitney-U test was used for comparison of the groups while Chi-square test was used for analysis of categorical variants. RESULTS: In this study, median age of patients who were screened for acute abdomen was found to be 27 (Min:18-Max:38) and the median week of pregnancy was 18(Min:5-Max:39). There was no correlation between presence of acute abdomen and age or week of pregnancy (p>0.05). There was no statistically significant difference of procalcitonin and hemoglobin values between acute abdomen and control group (p>0.05). White Blood Cells, neutrophile count and ratio was higher in acute abdomen group (p0.05).