Vulvar klinik şikayetleri olan hastalarda vulvar biyopsi sonuçlarının araştırılması
Analysis of vulvar biopsy of patient presenting with vulvar disorders
- Tez No: 535726
- Danışmanlar: UZMAN NADİYE KÖROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Amaç: Vulvar biyopsi, vulvanın benign ve malign karakterli patolojilerini tanımak ve ayırt etmek için kullanılan bir patolojik tanı yöntemidir. Biz de bu çalışmada vulvar klinik şikayetler nedeniyle başvuran ve vulvar biyopsi alınan olguların klinik ve demografik özelliklerini ve patolojik sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Metod: Ocak 2012-Aralık 2018 tarihleri arasında vulvar kaşıntı ve kitle şikayetleri nedeniyle vulvar biyopsi yapılan olgular tarandı ve patoloji sonuçları hastane veri tabanından retrospektif olarak incelendi. Hastane veri tabanından kayıtlarına ulaşılamayan ve eksik verileri olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Kronik olmayan vulvovajinal kandidiyazis olguları çalışmaya dahil edilmedi. Vulvar klinik şikayetler nedeniyle vulvar punch biyopsi alınan ve verilerine ulaşılabilen tüm hastalar çalışmaya dahil edildi. Retrospektif olarak hastane sisteminden ulaşılan hastaların yaş, gravida, doğum şekli, menstürasyon durumu ve menopoz olup olmaması, eşlik eden komorbid hastalıklar, başvuru şikayetinin tipi ve vulvar biyopsilerin patoloji sonuçları ve verilen tedaviler incelendi. Bulgular: 157 hastanın patolojik tanıları ve demografik bilgileri tarandı. Malignite oranı %13.3 olarak saptandı. Bunların da %12.7 si skuamöz hücreli karsinom olarak saptandı. Malign hastaların yaş ortalaması 67.86, benign hastaların yaş ortalaması 46.34 idi. Benign bulgularda en sık kondiloma akkuminata (19.1) görüldü. Malignite saptanan olgularda komorbid hastalıklar daha sık görülmekte idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: Vulvar biopsy is a method used in the diagnosis of benign and malign pathologies of the vulva. In this study we aim to compare clinical, demographic and pathologic results of patients who presented in our clinic with vulvar complaints. Methods: Patients who presented with itch and lump of the vulva and who received vulvar biopsy between January 2012 and December 2018 were evaluated retrospectively. Their pathology results were obtained from our database. Patients whose data was incomplete in our database were excluded from the study. Patients with acute vulvovaginal candidiasis were also excluded. All patients who presented with vulvar complaints and received vulvar punch biopsy and whose data was complete in our database were included in the study. Patients' age, gravida, birth type, mensturation status, menopausal status, comorbidities, presenting symptoms, pathology results of vulva biopsies, treatment types were obtained using our database retrospectively. Results: Pathology results and demographic data of 157 patients were obtained. A malignity rate of 13.3% was calculated. Of these malignities 12.7% were squamous cell carcinoma. The mean age of patients with malignancy was calculated to be 67.86 and the mean age of patients with benign results was 46.34. Condyloma acuminata (19.1) was the most frequent pathological diagnosis in benign cases. Comorbidities were more frequent in malignant cases.