Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hürriyet Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 5-18 yaş nüfusta periyodik sağlık muayenelerinin değerlendirilmesi
Okmeydani Training and Research Hospital evaluation of the peripheral health tests in 5-18 years old family hospital
  1. Tez No: 535731
  2. Yazar: GİZEM YEŞİLTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın iş birliği içinde çalışmasıyla geliştirilmiş olan 5-18 yaş arası çocuklarda Sağlık Bakanlığı Periyodik Sağlık Muayenelerinin Aile hekimliği kliniği olarak birinci basamak hizmeti vermekte olduğumuz SBÜ Okmeydanı SUAM'ye bağlı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hürriyet Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 5-18 yaş çocukların periyodik sağlık muayeneleri yapılarak başta koruyucu hekimlik, saptanabilecek hastalıklar için erken tanı ve tedavi imkanı sağlamak ve riskli kişilerde beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı değişiklikleri gibi konularda hasta ve ebeveynlerini bilgilendirmek amaçlandı. YÖNTEM: ASM'e bağlı 5-18 yaş nüfusu en iyi temsil etmesi açısından yaş tabakalı örneklem alındı. Hastaların sosyodemografik verileri, tıbbi öyküleri, antropometrik ölçümleri, kan basıncı ve bazı tetkik değerleri kaydedildi. Sağlık Bakanlığı Periyodik Sağlık Muayane Formu'na bağlı kalınarak hazırlanan anket uygulandı. BULGULAR: Hastalarımızın 273'ü (%47.3) erkek ve 304'ü (%52.7) kız olmak üzere toplam 577 çocuk ile yapılmıştır. Çocukların yaşları ortalaması 11.38±3.43yıl'dır.En sık görülen kronik hastalıklar astım,alerji, DEHB,böbrek hastalıkları ve konjenital kap hastalıkları idi. Hastalarımızın %16,5'u obez,%8,5'u fazla kiloluydu.%4'ü kısa boyluydu.
Özet (Çeviri)
AIM:In the 5-18 years old children who are working with the Ministry of Health and Ministry of National Education, the Ministry of Health of the Ministry of Health have given the primary care services as Family Medicine Clinic. The aim of this study was to provide preventive medicine, to provide early diagnosis and treatment for the diseases which can be detected and to inform the patients and their parents on important issues such as eating habits and lifestyle changes. PATIENTS AND METHODS: Age-stratified sample was taken in order to represent the 5-18 age population of Educational Family Health Center. Sociodemographic data, medical history, anthropometric measurements, blood pressure and some examination values of the patients were recorded. The questionnaire was applied to the Ministry of Health Periodical Health Inspection Form. RESULTS: Of the patients, 273 (47.3%) were male and 304 (52.7%) were female. The average age of children was 11.38 ± 3.43 years. The most common chronic diseases were asthma, allergy, ADHD, kidney diseases and congenital bowel diseases. 16.5% of our patients were obese and 8.5% were overweight. 4% was short. Hyperlipidemia in 18.1%, anemia in 14.7%, hyperglycemia in 17.1%, tooth decay in 9.9%, visual impairment in 13.2% and neck in 8.5% diseases, 7% of the throat diseases, 1.4% of the murmur was found.