Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hürriyet Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 65 yaş ve üzeri bireylerde düşme riski ve etkileyen tıbbi ve çevresel faktörler
Medical and environmental factors affecting the risk of falling on 65 years and older individuals registered in Okmeydani Training and Research Hospital Hürriyet Education Family Health Center
- Tez No: 581607
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ: S.B.Ü. Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi Hürriyet Eğitim Aile Sağlığı merkezine kayıtlı 65 yaş üzeri bireylerde düşme riski ve etkileyen tıbbi ve çevresel faktörleri araştırmak ve düşme riski taşıyan veya daha önce düşme olayıyla karşılaşmış kişilerde tıbbi ve fonksiyonel değerlendirmelerde bulunmak ve problem görülen bireyleri ileri değerlendirme için yönlendirmek amaçlandı. YÖNTEM: ASM'ye kayıtlı 65 yaş üzeri bireylerde veriler anket yöntemi ve sonradan şıklandırılmak üzere sorulan açık uçlu sorular kullanılarak katılımcılarla yüz yüze görüşme şeklinde alındı. Çalışmada; bireylerin sosyodemografik özellikleri, düşmeye ilişkin bilgi düzeyleri, risk faktörleri sorgulandı. Risk faktörleri hem çalışmacının hazırladığı formdaki sorulara ek olarak Hendrich II düşme riski ölçeği kullanılarak ölçüldü. Ayrıca bu hastaların tıbbi geçmişleri incelenerek, son altı ay içerisinde yer alan kan tetkikleri varsa çalışmada kullanıldı. Böylece 65 yaş üstü bireylerin düşme risk faktörleri tespit edilmeye çalışıldı. BULGULAR: Çalışmamıza 117 (%52,9) kadın, 104 (%47,1) erkek olmak üzere toplam 221 birey katılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 72,5 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda yaş, BKI, sigara kullanımı, fiziksel aktivitenin azlığı veya yokluğu, beslenme bozukluğu varlığı, kronik hastalık sayısının artması, düşük kalsiyum, yüksek üre ve yüksek TSH değerleri, düşmeye yönelik önlem almak; özellikle merdiven korkuluğu bulundurmak, ayakkabı taban seçimi, baston kullanımı bulunan hastaların istatistiksel olarak anlamlı artmış düşme riskleri tespit edilmiştir. Hastaların %39,8'inde polifarmasi öyküsü mevcuttu. Polifarmasi öyküsü olan hastalarda %40,9 oranında son altı ayda düşme öyküsü mevcuttu. Hastaların %29'inin son 6 ayda 1 ile 4 kez arasında düştüğü, bunların %56'inin baş dönmesi sebebiyle gerçekleştiği görülmüştür. Hendrich II Düşme Risk Modeli ile son 6 ayda düşme olayı, erkek cinsiyet, eğitim düzeyi artışı, düşmeye yönelik önlem varlığı, yardımcı araç kullanımı, beslenme bozukluğu durumu, polifarmasi ve denge bozukluğu varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. SONUÇLAR: 65 yaş üzeri bireylerde düşme öyküsü olsun ya da olmasın rutin sağlık muayenelerinde düşme risk faktörleri açısından değerlendirilmeli ve problem tespit edilen bireyler ileri tetkik ve değerlendirme için yönlendirilmelidir. ANAHTAR KELİMELER: düşme, yaşlı hasta, risk faktörleri
Özet (Çeviri)
OBJECTS: Investigate the risk of falls and our goal and approach factors in individuals over 65 years of age. METHODS: The data were collected in the form of face to face interviews with the participants using the questionnaire method and open-ended questions. The sociodemographic characteristics of the individuals, the level of knowledge about falls, risk factors were questioned. Risk factors were measured by preparing the Hendrich II fall risk scale in addition to the questions in the form prepared by the researcher. In addition, when analyzing the medical histories there, blood tests used in the last six months were used. Falling risk factor of individuals over 65 years of age was determined to be determined. RESULTS: 221 individuals, 117 (52.9%) female, and 104 (47.1%) male participated in the study. The mean age of the patients was 72.5 years. In our study, age, BMI, smoking, lack of physical activity, presence of nutritional disorder, increase in the number of chronic diseases, low calcium, high urea and high TSH values, taking measures to decrease falls (In particular, stair railing, shoe sole selection, cane using); statistically significant relationship with increased risk of falling were determined. 39.8% of patients had a history of polypharmacy. In patients with a history of polypharmacy, 40.9% had a history of falls in the last six months. It has been observed that 29% of the patients have fallen between 1 to 4 times in the last 6 months and 56% of them have been caused by dizziness. There is a significant relationship between Hendrich II Fall Risk Model results and fall events in the last 6 months, male gender, education level, use of assistive tools, nutritional disorder, polypharmacy, balance disorder. CONCLUSIONS: In individuals over 65 years of age, whether or not they have a history of falls should be evaluated in terms of risk factors for falls in routine health examinations and individuals with problems should be referred for further examination and evaluation. KEYWORDS: fall, elderly patient, risk factors