S.B.Ü. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hürriyet Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 40 yaş üstü kadın hastaların kardiyovasküler risk düzeyleri ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 519783
  2. Yazar: MEHTAP SUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Kardiyovasküler hastalıklar (KVH) dünya çapında en önemli mortalite ve morbidite nedenidir. KVH risk tahmin sistemleri, risk altındaki bireylerin tespit edilerek Aile hekimliği pratiğinde yönlendirici ve tedavi edici yaklaşımların sergilenmesinde yol gösterici olmaktadır. Çalışmamızda 40 yaş üstü kadınlarda kardiyovasküler risk faktörlerini tespit ederek Framingham ve SCORE risk sistemine göre KVH risklerini belirlemek, iki risk sisteminin korelasyonunu değerlendirmek ve risk faktörlerinin risk skorlarını ne düzeyde etkilediğini saptamayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Hastanemize bağlı Hürriyet Aile Sağlığı Merkezi'ne herhangi bir nedenle başvuran, son 6 ay içinde açlık kan glukozu ve lipid parametreleri tetkik edilmiş olan 40 yaş üstü 251 kadın hastaya poliklinik ziyaretlerinde yaş, özgeçmiş ve soygeçmiş bilgilerini içeren anketler uygulanmış; boy, kilo, bel çevresi, tansiyon değerleri aile hekimi tarafından ölçülmüş ve KVH risk skorları hesaplanmıştır. Olgular, Framingham ve SCORE sistemine göre düşük, orta ve yüksek riskli olarak gruplanmıştır. Her iki skorlama sistemi karşılaştırılmış ve risk faktörlerinin etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Cardiovascular diseases (CVD) are the most important cause of mortality an morbidity worldwide. Estimation systems of CVD are leading to family practitioners about guiding and therapeutic approaches by identifying individuals under the risk. We aim to identify cardiovascular risk factors, assess to the correlation of both Framingham and SCORE systems and finally interactions of between risk scores and risk factors. MATERIAL AND METHODS: 251 women patients between 40-74 ages who referred to Hürriyet Family Health Center which serving under our hospital, and had results of fasting blood glucose and lipid parameters tests in which investigated 6 month period were included to our study. They have conducted a questionnaire containing age, family history, and medical history during apply to polyclinic. Waist circumference, blood pressure (BP), weight and height were measured by the family practitioner. According to Framingham and SCORE estimation systems, CVD risks were calculated by biochemical parameters and physical examination data. Patients were classified as the low, moderate and high-risk group according to each score systems. Each score systems were compared and were investigated the effects of risk factors.