Kahramanmaraş ilinde yetiştirilen zeytin çeşitlerinden sofralık salamura zeytin üretimi ve ürünün bazı özelliklerinin belirlenmesi
Production of table olives from olive varieties in Kahramanmaraş province and determination of some characteristic of the product
  1. Tez No: 535753
  2. Yazar: PINAR ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEKTA GEZGİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sofralık zeytin üretiminde amaç yapısında oleuropein denilen acılık maddesini azaltarak zeytini tatlandırmak ve salamura ile zeytine dayanıklılık kazandırarak uzun süre saklamaktır. Salamura içerisinde, zeytinin bünyesinde bulunan şekerin laktik asit bakterileri tarafından parçalanarak laktik aside dönüşmesi olayına fermentasyon denir. Bu araştırmada, farklı tuz konsantrasyonlarında geleneksel yöntemle hazırlanan salamura zeytinlerin kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla fermentasyonu gerçekleştiren laktik asit bakterileri ve florada bulunan diğer mikroorganizmaların fermente zeytinin kalitesi üzerine etkisi tespit edilmiştir. Ayrıca Gıda Kodeksi'ne ve TSE sofralık zeytin tebliği standardına ve ilgili mevzuatlara uygunluğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Sofralık salamura zeytin üretiminde %5 ve %7 olarak iki farklı salamura kullanılmıştır. Üretilen tüm salamura zeytinlerde kimyasal analiz olarak pH 4,35- 6,62, tuz %2,78-%9,71, titrasyon asitliği %0,05-%0,33, protein %2,52-%5,36, ham yağ %32,06-%75,92, kuru madde %21,53-%49,25, kül %1,18-%4,20 olarak tespit edilmiştir. Mikrobiyolojik analiz olarak da laktik asit bakterileri 0,1-4,6 log kob/mL, maya sayımı 0,2-8,8 log kob/mL ile toplam mezofilik aerobik bakteri 0,4-6,5 log kob/mL aralıklarında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of table olive production is sweeting the olives by reducing oleuropein content which gives bitterness and storing olives for a long time in brine. Breaking down of sugars inside the olives by lactic acid bacteria to produce lactic acid is called fermentation. In this study, it was aimed to determine the chemical and microbiological characteristics of pickled olives prepared by traditional method with different salt concentrations. For this purpose, the effect of lactic acid bacteria that carry out fermentation and other microorganisms exist in the flora on the quality of fermented olives was determined. Also, determination the conformity of samples with Food Codex and TSE Table Olive Standard and the related legislations was aimed. Two different type of brines were used as 5% and 7% for pickled olives. pH 4.35-6.62, salt 3.72%-9.71%, titration acidity 0.05%-0.33%, protein 2.52%-5.36%, crude oil 32,06%-75,92%, dry matter 21,53%-49,25%, ash 1,18%-3,20% contents were determined as chemical characteristics for all pickled olives produced and lactic acid bacteria (ranged from 0,1-4,6 log cfu/mL), yeast (ranged from 0,2-8,8 log cfu/mL) and total mesophilic aerobic bacteria (ranged from 0,4-6,5 log cfu/mL) analyses were conducted as microbiological analysis.