Farklı ambalaj materyallerinin incir (Ficus carica L.) meyve kalitesi ile muhafaza süresi üzerine etkileri
The effects of different packing materials on fruit quality and storage time of fig (Ficus carica L.)
  1. Tez No: 585917
  2. Yazar: AYŞE TUZCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF NİKPEYMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş ilinde yetiştirilen Abbas incir genotipi kullanılmıştır. Abbas incir genotipi farklı tip ambalajlarda +4°C'de 4 hafta muhafaza edilmiştir. Çalışmada iki farklı ambalaj materyali ve kontrol (açıkta) grubu kullanılarak incir meyvesinin muhafaza süresi ve raf ömrünün kalitesini belirlemek amaçlanmıştır. Muhafaza süresince örneklere pomolojik, kimyasal ve duyusal analizler yapılmıştır. Çalışmada, kullanılan Modifiye Atmosfer Paketleme (MAP) ve polipropilen ambalaj kaplarının, incir meyve kalite özelliklerini belirlemek amacı ile pomolojik ve kimyasal analizlerden; meyvelerde ağırlık kaybı, meyve eni ve boyu, meyve kabuk ve iç rengi, meyve ostiol açıklığı, meyve boyun uzunluğu, meyve kabuk kalınlığı, meyve eti sertliği, pH, suda çözünür kuru madde (SÇKM), titre edilebilir asitlik (TEA) ve çürüme miktarı (%) belirlenmiştir. Ayrıca duyusal analiz olarak görsel kalitesi belirlenmiştir. Yürütülen çalışma sonucunda MAP ambalaj uygulamasında meyve ağırlık kaybı, meyve eni, meyve boyu, kabuk kalınlığı ve duyusal analizlerin, kontrol ve polipropilen ambalaj muhafazasından daha iyi sonuç verdiği belirlenmiş, polipropilen ambalajda muhafaza edilen meyvelerin çürüme miktarı diğer uygulamalara göre daha yüksek bulunmuştur. Kontrol grubunda ise SÇKM ve ağırlık kaybı en fazla görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Abbas fig genotype grown in Kahramanmaras province was used. Abbas fig genotype was stored in different types of packages at + 4 ° C for 4 weeks. The aim of this study was to determine the preservation period and the shelf life quality of fig fruit by using 2 different packing materials and control group. Pomological, chemical and sensory analyzes were performed on samples during storage. After the packaging, pomological and chemical analyzes were performed to determine fruit quality characteristics; weight loss, fruit width and length, fruit shell and inner color, fruit ostiol clearance, fruit neck length, fruit shell thickness, pH, water soluble dry matter (TSS) and titratable acidity (TEA) values were determined. In addition, decay rate (%), external appearance, taste analysis and hardness of fruit flesh were analyzed. As a result of the study, it was found that fruit weight loss, fruit width, fruit length, crust thickness and sensory analyzes showed better results than MAP and polypropylene packaging applications, whereas decay rate was higher in polypropylene packaging than other applications. TSS and weight loss were the highest in the control group.