Surface modification of multi-crystalline silicon in photovoltaic cell by laser texturing
Fotovoltaik hücrelerde çok kristalli silisyumun lazer dokulama ile yüzey modifikasyonu
  1. Tez No: 535754
  2. Yazar: BEHRAD RADFAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TURAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK YERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kristal silisyum güneş hücresinin yüzeyi, performansında önemli bir rol oynamaktadır. Yüzey, optik özellikleri etkiler ve bunu yüzeyin yansıması ile belirtebiliriz. Düz yüzeyden yansımayı en aza indirmek ve böylece ışığı yakalamayı iyileştirmek için kristal silisyum gofretler dokulu olmalıdır. Doku işlemi yöntemiyle, yüzeyde pürüzlülük ortaya çıkmaktadır, bu yüzden gelen ışık güneş hücresine emilme olasılığını artmaktadır. Monokristal silisyum güneş hücreleri tipik olarak yüzeyde rastgele dağılmış piramitler yaratan anizotropik alkalin eterler kullanılarak dokulu edilebilir. Ancak, monokristal silisyum gofret için kullanılan dokulu etme yöntemlerinin çoğu, rastgele kristalografik yönelimli taneleri nedeniyle çok kristalli silisyum gofret için uygun değildir. Bu nedenle izotropik dokulama yöntemleri geliştirilmiştir. Lazer dokulama, monokristal ve çok kristalli silisyum gofretlerin ön yüzeyinde çukurlar oluşturmak için bir dokulama yöntemidir. Daha sonra, lazer kaynaklı hasarları ve diğer kalıntıları gidermek için özel bir aşındırma islemi uygulanmalıdır. Aşağıdaki çalışmada, lazer işleme parametreleri deneysel olarak gerekçelendirilmektedir. Daha sonra, doku sonrası temizlik işlemi, istenen yüzey morfolojisini elde etmek için optimize edilmelidir. Önerilen yöntemlerin etkisini belirlemek için, dokulu yüzeyin yansıtma ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri dikkate alınacaktır. Çalışmanın amacı, lazer dokulama için ve ayrıca çok kristalli silisyum güneş hücrenin verimliliğini arttırmak için doku sonrası temizlik için en uygun parametreleri bulmaktır.
Özet (Çeviri)
Surface of crystalline silicon solar cell plays an important role in its performance. It affects the optical properties which can be determined by surface' reflectance. To minimize the reflection from the flat surface, thus, improve light trapping, the crystalline silicon wafers must be textured. Through the texturing process, roughness is introduced at the surface, so the incident light has a larger probability of being absorbed into the solar cell. Monocrystalline silicon solar cells can typically be textured using anisotropic alkaline etchants which create randomly distributed pyramids on the surface. However, most of the texturing methods used for monocrystalline silicon wafer are not suitable for multi-crystalline silicon wafer due to grains of random crystallographic orientations. Therefore, isotropic texturing methods are developed. Laser texturing is an isotropic texturing process which utilizes a laser to create pits on the front surface of monocrystalline and multi-crystalline silicon wafers. Then, a special etching procedure should be applied to remove laser-induced damages and other residues. In the following work, the laser processing parameters are going to be justified experimentally. Later, the post texture cleaning process is to be optimized to obtain the required surface morphology. In order to determine the effectiveness of proposed methods, the reflectance and scanning electron microscopy (SEM) images of the textured surface are going to be considered. The aim of the work is finding optimum parameters for laser texturing and also, for post-texture cleaning to improve the efficiency of multi-crystalline silicon solar cell.