Malign melanomda ING-2 gen fonksyonlarının araştırılması (Klinik çalışma)
Investigation of ING-2 gene functions in malignant melanoma (Clinical study)
- Tez No: 535770
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Moleküler Tıp, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Molecular Medicine, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Malign melanom melanositlerin malign transformasyonu sonucu gelişen neoplazidir. Ultraviole ışınlara maruziyet sonucunda genetik mutasyonların birikimi onkogenleri aktive eder, tümör süpresör genleri etkisiz hale getirir ve DNA onarımını bozar. Bu süreç melanositlerin kontrolsüz proliferasyonuna ve nihayetinde malign melanoma yol açar. Cilt kanserlerinde en sık p53 mutasyonuna rastlanır. ING proteinlerinin p53 etki mekanizması için gerekli olduğu düşünülmektedir. ING gen ailesinin bugüne kadar 5 bireyi tanımlanmıştır. ING proteinleri apoptozu destekleme, DNA hasarının onarılması, hücresel yaşlanmayı kontrol etme, hücre proliferasyonu üzerinde negatif etki, kromatin yapının yeniden düzenlenmesi, hormon yanıtı kontrolü, NF-kB ve hipoksi ilişkili neoplazi yolaklarında görev alırlar. Daha önce yapılmış bir çalışmada malign melanom tanısı almış hastalarda ING2 ekspresyonlarının tümörlü dokularda azaldığı gösterilmiş ve ING2'nin malign melanom için tümör supresör gen olabileceği belirtilmiştir. Bu çalışmada malign melanom tanısı almış 21 hastanın tümörlü ve sağlam deri dokularına, metastatik ve sağlam lenf nodlarına ait parafin bloklardan alınan 84 doku örneğinde ING2 mRNA seviyeleri ölçüldü. Tümör ve sağlam deri dokular arasındaki farka bakıldı. Daha önceki çalışmalara benzer şekilde ING2 gen ekspresyonunun tümör hücrelerinde azaldığı görüldü. Sağlam ve metastatik lenf nodları arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Bundan başka sağlam ve metastatik lenf nodlarındaki ING2 ekspresyon farkı ile primer tümörün Breslow kalınlığı arasındaki ilişkiye bakıldı. Ancak istatistiksel olarak anlamlı sonuç bulunmadı. Bu çalışma ile ING2 geninin tümör süpressör gen olması konusunda diğer çalışmalar desteklensede, primer tümör kalınlığı ve metastatik lenf nodunda ekspresyon farkı arasında herhangi bir korelasyonun olmadığını ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
The malignant transformation of melanocytes results in the formation of malignant melanoma. UV energy causes genetic mutations that activate oncogenes and deactivate tumor suppressor genes, resulting in problems in DNA repair. As a result, melanocytes proliferate without control and melanocytic neoplasias ocur. The most common mutation in skin cancer pathogenesis is the mutation of p53 gene. ING proteins are thought to be crucial in the role of p53. Up to now, five members of the ING protein family have been determined. These proteins have roles in DNA repair, control of cell aging, witholding cell proliferation, re-arrangement if chromatin, control of hormonal responses, NFKb and hypoxia associated neoplasia pathways. A previous study has showed that ING2 expression is decreased in melanoma cells and thus can be a tumor supressor gene in the pathogenesis of malignant melanoma. In this study the ING2 mRNA levels were evaluated of the 84 parafin blocks obtained from the tumoral, metastatic, lymph nodes and healthy tissue specimens of 21 patients. The difference between the tumoral and healthy tissues was determined. Parallel to the previous studies, it was concluded that the ING2 expression was decreased in the tumoral tissues. No difference was found between healthy and metastatic lymph nodes. In addition to these, the relationship between the breslow thickness and ING2 expression of metastatic and healthy lymph nodes was found to be statistically insignificant. Although this study supports the previous work on ING2 being a tumorsuppressor gene in melanoma pathogenesis, a relationship between the breslow thickness and the metastatic lymph node ING2 expression was not found.