Nonilfenolün malignant melanoma hücresi G-361 üzerine etkisi
Effect of nonylphenol on malignant melanoma cell G-361
  1. Tez No: 745551
  2. Yazar: ESRA BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET UĞUZ, PROF. DR. KORHAN ALTUNBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Nonilfenol en çok kullanılan ve maruz kaldığımız endokrin bozucular arasında yer alır. Endokrin bozucuların kanserojen etkileri ile ilgili çok sayıda çalışma olmasına rağmen antikanser etkilerini kapsayan çalışma sayısı azdır. Bu amaçla Nonilfenol'ün sitotoksik ve apoptotik etkileri insan malign melanoma (G-361) hücre hattında araştırılmıştır. Sitotoksitite ölçümü çevresel doz aralığında çalışılmıştır ve 48 saatlik maruziyet süresi değerlendirilmiştir. Sitotoksisitenin doza bağımlı olarak azaldığı gözlenmiştir. Apoptoz, gen düzeyinde gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qRT-PCR) kullanılarak değerlendirilmiştir. 48 saatlik maruziyet sonucunda; apoptotik genler olan P53, Bax ve Kaspaz-3 gen düzeylerinde artma ve P21 ile antiapoptotik gen olan BcL-2 nin gen düzeylerinde azalma gözlenmiştir. Sonuç olarak belirlenen dozlarda ve belirlenen maruziyet süresi sonunda Nonilfenolün G-361 hücre hattında apoptotik etki gösterdiği gözlenmiştir. Çalışma sonrası elde edilen bulgular, Nonilfenol'ün hücre içi yolak ile apoptozu indüklediğini ve gen düzeyinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nonylphenol is among the most widely used and exposed endocrine disruptors. Although there are many studies on the carcinogenic effects of endocrine disruptors, there are few studies covering their anticancer effects. For this purpose, the cytotoxic and apoptotic effects of Nonylphenol were investigated in human malignant melanoma (G-361) cell line. Cytotoxicity measurement was studied in the environmental dose range and exposure time of 48 hours was evaluated. It was observed that the cytotoxicity decreased in a dose-dependent manner. Apoptosis was assessed using real-time polymerase chain reaction (qRT-PCR) at the gene level. As a result of 48 hours of exposure; An increase in the levels of the apoptotic genes P53, Bax and Caspase-3, and a decrease in the gene levels of P21 and the antiapoptotic gene BcL-2 were observed. As a result, it was observed that Nonylphenol had an apoptotic effect on the G-361 cell line at the determined doses and at the end of the determined exposure time. Findings obtained after the study show that Nonylphenol induces apoptosis with the intracellular pathway and is effective at the gene level.