Rektum kanseri olgularında ameliyat sonrası sağkalıma etki eden prognostik faktörlerin analizi
Analysis of prognostic factors affecting postoperative survival in rectal cancer cases
- Tez No: 800890
- Danışmanlar: UZMAN MUSTAFA FEVZİ CELAYİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Rektum kanserleri oldukça kötü prognoza sahip olup halen maligniteye bağlı en önemli ölüm sebeplerindendirler. Rektum kanserlerinde primer tedavi cerrahi olup cerrahi sonrası yerel ve bölgesel yinelemeyi belirleyen prognostik faktörler, adjuvan tedavi gereksinimini de belirlemektedirler. Çalışmamızda 2004-2009 yılları arasında kliniğimizde cerrahi tedavi uygulanan 80 olgunun klinik bulguları incelenerek prognostik faktörler belirlendi. Bu faktörler hastaya, tümöre ve tedaviye ait olmak üzere smiflandırıldı. Opere olan bu hastalarda sağkalıma etki eden prognostik faktörleri araştırmak amacıyla; cinsiyet, yas, kan grubu, kan transfüzyonu, vücut kitle indeksi; kilo(kg) boy(cm)2 (18.5) kg/m2 altında olanlar zayıf, 18.5-24.9 kg/m2 arası olanlar normal kilolu, 25-29,9 kg/m2 arasında olanlar fazla kilolu, 30-39,9 kg/m2 arasında olanlar obez), tümör lokalizasyonu, tümör boyutu, tümörün makroskopik tipi, tümörün evresi (TNM sınıflaması), histolojik tip (WHO siniflamasi) ve diferansiyasyon derecesi, vasküler invazyon, perinoral invazyon,vasküler invazyon, lenf bezi tutulumu, neoadjuvan terapi,adjuvan terapi, ameliyat öncesi tümör belirteçleri; CEA (N:0,0-3,0), Ca19-9 (N:0-35U/ml), hemoglobin (N:10.0-18.0 g/dl), total protein (N:6.6-8.7 gr/dl) ve albümin (N:3.4-4.8 gr/dl) düzeyleri prognostik parametre olarak belirlenip değerlendirildi. Yapılan istatistiksel değerlendirme sonucu potansiyel radikal cerrahi sonrasında Vücut kitle indeksi >30 olanlar, yaygın rektum tutulumu olan olgular. evre III ve evre IV olan olgular, tümör boyatu 5-10 cm büyük alan olgular, perinöral ve vasküler invazyonu olan olgular, lenf bezi pozitif saptanan olgular ve ameliyat öncesi CEA düzeyi yüksek olan olgular, WHO sınıflamasına göre Malign melanom ve skuamoz hücreli karsinom olan olgular ve cerrahi materyalde CCS+ olan olguların 5 yılık sağkalım oranımın düşük olduğu görülmüştür. Tümüyle çıkarılan tümörler histolojik olarak negatif sınır olup RO olarak sınıflandırılır. Tümüyle çıkarılan fakat mikroskopik pozitif sınırları olan tümörler R1 ve tam çıkarılamayan pozitif sınırları olan tümörler R2 rezeksiyon olarak sınıflandırılır. RO, RI ve R2 tayini kuvvetli prognostik anlamlar taşır. Rezeksiyonun proksimal ve distal sınırlarının tanımlanması iyi anlaşılır. Daha kompleks ve sıklıkla yanlış anlaşılan rezeksiyon smiri çevresel cerrahi smur(CCS) dir. Her üç sınır (proksimal, distal ve CCS) prognostik nemieri nedeniyle patoloji raporunda yorumlanmalıdır. ÇCS cerrahi kesilmiş bir yüzeydir. Tümörün enderin penetrasyonuna en yakın kesilmiş retroperitoneal yada perineal yumuşak doku sınırı olarak tanımlanır. Pozitif CCS yüksek olasılıkla lokal rekürrensin adjuvan tedavi acil olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Rectal cancers have a very poor prognosis and are still the leading cause of death due to malignancy. The primary treatment for rectal cancer is surgery and prognostic factors determining local and regional recurrence after surgery also determine the need for adjuvant treatment. In our study, prognostic factors were determined by analyzing the clinical findings of 80 patients who underwent surgical treatment in our clinic between 2004 and 2009. These factors were classified as patient, tumor and treatment related. In order to investigate the prognostic factors affecting survival in these operated patients; gender, age, blood group, blood transfusion, body mass index; weight (kg) height (cm)2 (18.5) kg/m2 those underweight, 18.5-24.9 kg/m2 are normal weight, 25-29.9 kg/m2 are overweight, 30-39.9 kg/m2 are obese), tumor localization, tumor size, macroscopic type of tumor, tumor stage (TNM classification), histological type (WHO classification) and degree of differentiation, vascular invasion, perinoral invasion, vascular invasion, lymph node involvement, neoadjuvant therapy, adjuvant therapy, preoperative tumor markers; CEA (N:0.0-3.0), Ca19-9 (N:0-35U/ml), hemoglobin (N:10.0-18.0 g/dl), total protein (N:6.6-8.7 g/dl) and albumin (N:3.4-4.8 g/dl) levels were determined and evaluated as prognostic parameters. As a result of the statistical evaluation, after potential radical surgery, patients with BMI >30, patients with extensive rectal involvement. stage III and stage IV cases, cases with tumor size 5-10 cm, cases with perineural and vascular invasion, cases with positive lymph nodes, cases with high preoperative CEA levels, cases with malignant melanoma and squamous cell carcinoma according to WHO classification, and cases with CCS+ in the surgical material had low 5-year survival rates. Completely excised tumors are histologically negative margins, and as RO Classification. Tumors that are completely resected but have microscopic positive margins are classified as R1 resection and tumors with incompletely resected positive margins are classified as R2 resection. The determination of RO, RI and R2 has strong prognostic significance. Defining the proximal and distal margins of resection is well understood. A more complex and often misunderstood resection margin is the circumferential surgical margin (CCS). All three margins (proximal, distal and CCS) should be interpreted in the pathology report because of their prognostic significance. The CCS is a surgically cut surface. It is defined as the cut retroperitoneal or perineal soft tissue margin of the tumor closest to the penetration of the induration. Positive CCS should be considered as an urgent adjuvant treatment for highly probable local recurrence.