Obez kadınlarda diyete eklenen yulaf gevreğinin vücut ağırlığı kaybına ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
Effect of oat cereal consumption suplemmented to diet on weight loss and some biochemical parameters
- Tez No: 535780
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Bu çalışma 20-50 yaş arası obez kadın bireylerde diyete eklenen yulaf gevreğinin vücut ağırlığı kaybına, vücut bileşimine ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmaya Gazi Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Polikliniği'ne başvuran ve tedavi protokolünü kabul eden 22 birey alınmıştır. Çalışma toplam 12 haftayı kapsamakta olup 2 aşamada yürütülmüş ve bireyler 2 gruba ayrılmıştır. Birinci aşamada bir gruba (n=10) yalnızca zayıflama diyeti tedavisi uygulanırken diğer gruba (n=12) enerji içeriği değişmeyecek şekilde 9g/gün beta glukan içeren yulaf gevreği eklenmiştir. Altıncı haftanın sonunda bireyler diğer tedavi protokolüne geçmişlerdir. Bireylerin antropometrik ölçümleri, kan örnekleri ve besin tüketim kayıtları başlangıç, 6. ve 12. haftada alınmıştır. Çalışma sonunda her 2 müdahale sonrasında da vücut ağırlığı, BKİ ve vücut bileşimi açısından anlamlı fark saptanmış olup müdahaleler arası farklılık gözlenmemiştir. Bireylerin açlık kan glukozu, insülin, trigliserit, total kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol, ghrelin, kolesistokinin ve DPP-4 düzeylerinde her iki müdahale sonrasında da anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted and carried out to evaluate the effects of oat crisps added to a diet on weight loss, body composition and some biochemical parameters in obese women aged 20-50 years. Twenty two subjects applied to Endocrinology and Metabolism Outpatient Clinic of Gazi University Hospital and approved the study protocol were studied. The duration of the study was 12 weeks and carried out in 2 phases. Participants were seperated in 2 groups. In first 6 week one group (n=10) recieved an energy restricted diet, while anothers (n=12) recieved a diet added oat crisps containing 9 g/day beta glucan in same energy. In 2th 6 week the protocol of participants were changed with other. Antropometric measurements, blood samples and food records were taken at baseline, 6th and 12th weeks. The results of the study showed that there are significant differences on body weight, BMI and body composition between after each of two intervention. But the differences between interventions was not statistically significant. There were not an imporant differences on fasting blood glucose, fasting insulin, triglyceride, total cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol, ghrelin, cholecystokinin and DPP-4 level in any interventions. Energy (kcal), plant protein (g), protein (%), fat (g), carohydrate (g) and dietry fiber (total, soluble, nonsoluble) intake changed significantly between baseline, diet and diet+oat phases.