CAD/CAM sistemleri ile elde edilen monolitik zirkonyanın farklı aşındırma prosedürleri sonrası biaksiyel bükme dayanımının in vitro olarak incelenmesi
In vitro evaluation of the biaxial flexural strength of monolithic zirconia fabricated with CAD/CAM systems after different grinding procedures
  1. Tez No: 535779
  2. Yazar: AYÇA ÇAŞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM MALKONDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Monolitik zirkonya, veneerlenen porselenin kırılma risklerini elimine etmesi sebebiyle kuron ve köprü restorasyonlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak bu materyallerin CAD/CAM sistemleri ile üretilmiş olmalarına rağmen, klinikte uyumlandırma işlemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Hızlı ve yavaş dönme özelliğine sahip döner aletler ile farklı frez çeşitleri kullanılarak sulu ve susuz ortamda uygulanan aşındırma prosedürleri klinisyenler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı; monolitik zirkonya materyallerinin aşındırma prosedürleri sonrasında değişen mekanik özelliklerinin değerlendirilmesidir. Deney grupları için, monolitik zirkonya bloklarından (Amann Girbach-Ceramill Zolid White, Zirkonzahn-Prettau,GC-Inıtıal Zr Disk) merkezinde 3 mm çapında, 1 mm yüksekliğinde özel silindir dizaynı bulunan, 15 mm çapında, 1.2 ± 0.2 mm yüksekliğinde disk şeklinde örnekler hazırlanmıştır. Kontrol grupları için ise, merkezde özel silindir dizaynı mevcut değildir. Aerotor ve mikromotor ile 3 farklı frez çeşidi (Meisinger 881Z4 (medium), Meisinger Z732 (medium), Meisinger 640 (medium)) kullanılarak sulu ve susuz ortamda merkezdeki silindir kaybolana kadar aşındırma işlemleri uygulanmıştır ve sıcaklık değerleri kaydedilmiştir. Aşındırma sonrasında ise; yüzey pürüzlülük değerleri ölçülüp, materyaller biaksiyel bükme testine tabi tutulup, vickers mikrosertlik testi uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama,standart sapma), yanı sıra normal dağılım gösteren değişkenlerin zaman karşılaştırmalarında eşlendirilmiş tek yönlü varyans analizi, alt grup karşılaştırmalarında Newman Keuls çoklu karşılaştırma testi, gruplar arası karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi, alt grup karşılaştırmalarında Tukey çoklu karşılaştırma testi, ikili grupların karşılaştırmasında bağımsız t testi, kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Monolithic zirconia is frequently used in crown and bridge restorations by eliminating the risks of chipping of the veneered porcelain However, although these materials are produced by CAD/CAM systems, clinical adjustment still necessary. Grinding procedures are frequently apply by clinicians using high-speed and low-speed rotary instruments with different types of burs with or without water cooling. The purpose of this study is to evaluate the changing mechanical properties of monolithic zirconia materials after grinding procedures. Disk-shaped specimens (15 mm in diameter and 1.20± 0.2 mm in height) with a smaller cylinder at the center of the each disk (3 mm in diameter and 1 mm in height) were prepared by using monolitihic zirconia materials (Amann Girbach-Ceramill Zolid White, Zirkonzahn-Prettau, GC-Inıtıal Zr Disk) for the experimental groups. For the control groups, there were no special cylinder design at the center. Grinding procedures were applied by using 3 different type of burs (Meisinger 881Z4 (medium) , Meisinger Z732 (medium), Meisinger 640 (medium)) with and without water cooling until the cylinder at the center lost it's thickness during this process and the temperature values were recorded. After grinding, the surface roughness values were measured and the material was subjected to biaxial flexural test and vickers microhardness test. One-way variance analysis is used in comparisons of variables, Newman Keuls multiple comparison test in sub-group comparisons, one-way variance analysis in cross-group comparisons, Tukey multiple comparison test in sub-group comparisons, independent t-test in comparison of binary groups were used.